fot. MURTAJA LATEEF, PAP/EPA.

Abp Warda: potrzebujemy pomocy, jutro będzie już za późno

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nie możemy pozwolić, aby chrześcijanie zniknęli z Bliskiego Wschodu, a ich liczba nadal maleje. To skutek ciągłych prześladowań – powiedział dla PAP abp Baszszar Warda, arcybiskup Irbilu w Iraku.

Abp Warda w wypowiedzi udzielonej PAP, podziękował Polakom i Kościołowi w Polsce za nieustanną modlitwę w intencji prześladowanych chrześcijan, zwłaszcza w Syrii i Iraku, ale także na całym świecie.

– Przeżywamy teraz w Iraku krytyczny dla nas czas. Tym bardziej polegamy na waszych modlitwach, na waszej pomocy i wsparciu. Wszystkich tych, którzy są w stanie nam pomóc, prosimy o wsparcie. Nie możemy pozwolić, aby chrześcijanie zniknęli z Bliskiego Wschodu, z Syrii i Iraku. Jest to więc mój gorący apel o pomoc i to o pomoc teraz – powiedział abp Warda.

>>> Papież: jest niebezpieczeństwo, że z Bliskiego Wschodu znikną chrześcijanie

Przypomniał, że z powodu trwających od lat prześladowań liczba chrześcijan na Bliskim Wschodzie ciągle maleje. Dodał, że w tym krytycznym momencie, bez dalszej pomocy, chrześcijanie w Syrii i Iraku nie dadzą sobie rady.

– Mamy wiele projektów, które prowadzi Kościół. Wspieramy i prowadzimy szkoły, szpitale, uniwersytety. Myślimy również o zakładach pracy, by rodziny mogły zarobić na swój byt. To wszystko wymaga natychmiastowej pomocy i finansowego wsparcia. W przeciwnym razie jutro będzie już za późno. Dlatego podkreślam i proszę: potrzebujemy pomocy teraz, a nie jutro – zaapelował arcybiskup Irbilu.

Syria, kolejne bombardowania. fot. EPA/STR

Abp Warda poinformował, że na tym trudnym terenie, chrześcijanie prowadzą cztery szkoły, uniwersytet, a w najbliższym czasie planowane jest też otwarcie szpitala. „Instytucje te nie są przeznaczone tylko dla chrześcijan, ale ich drzwi otwarte są dla wszystkich ludzi w potrzebie”. „Wasze wsparcie, ma prowadzić do tego, aby chrześcijanie pozostali na Bliskim Wschodzie” – podkreślił. Pośród konkretnej pomocy, która obecnie jest najbardziej potrzebna, abp Warda wymienił sfinansowanie stypendiów dla uczniów i studentów kształcących się w kościelnych szkołach i uniwersytetach, udział w kosztach bieżących tych placówek edukacyjnych oraz pomoc w programie wymiany studentów i wykładowców.

>>> USA pomoże chrześcijanom na Bliskim Wschodzie

„Chrześcijaństwo na Bliskim Wschodzie jest Dobrą Nowiną dla całej wspólnoty. Zawsze było i nadal chce być pomostem pojednania. Mieliśmy duży wkład w dobrobyt miejscowej ludności i chcemy, by nadal tak było. Pomoc dla chrześcijan, to również pomoc w stabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie. Chrześcijanie zawsze byli ludźmi wykształconymi, dostarczającymi dobrych usług, m.in. medycznych i tak służącymi wspólnocie. W pewnym sensie ewangelizujemy również poprzez naszą posługę i obecność. Sprawiamy, że ludzie oddychają Chrystusem i mogą Go poznać. Zatem utrzymanie na tym terenie chrześcijan jako misjonarzy, jest ważne dla nas jako Kościoła lokalnego, ale także dla katolików na całym świecie” – podkreślił abp Baszszar Warda, metropolita Irbilu.

Zobacz także
Wasze komentarze