fot. unsplash.com

Afryka zamyka brytyjskie „fabryki śmierci”

W 2018 r. ponad 700 tys. dzieci straciło życie w Nigerii na skutek aborcji wykonanych przez giganta światowego przemysłu śmierci – Marie Stopes International (MSI). Ta brytyjska organizacja, założona w latach ’70 ubiegłego wieku, wspiera aborcję i antykoncepcję w 37 krajach.

Na jej celowniku znajduje się również kilkanaście państw Afryki, gdzie aborcja przeważnie jest zakazana lub dostępna tylko w sytuacji wyjątkowej. Jej działalność zaczyna jednak napotykać na coraz większe ograniczenia ze strony rządów afrykańskich.

Jest to m.in. skutek kampanii międzynarodowej platformy CitizenGO, która doprowadziła do wstrzymania działań MSI w Kenii. W ślad za nią poszedł Niger, który zamknął dwie kliniki MSI w związku z nielegalną działalnością aborcyjną. Również Tanzania i Uganda zaczynają bliżej przyglądać się aktywności tych ośrodków, prowadzonych pod hasłem „troski o zdrowie reprodukcyjne”.

>>> Aborcja możliwa aż do narodzin dziecka? Obrońcy życia przerażeni

CitizenGO Africa w 2019 r. skierowała pismo do rządu Nigerii o powstrzymanie nielegalnych aborcji, za które MSI pobiera opłatę w wysokości 50 dolarów. Petycja już odniosła skutek – policja w Lagosie zamknęła ośrodek aborcyjny, prowadzony przez organizację, zabezpieczając dokumentację dotyczącą dokonanych aborcji, jak i antykoncepcyjnych zastrzyków podanych poczętym dzieciom.

MSI nie mogłaby zarabiać na zabijaniu dzieci w Afryce, gdyby nie jej główny dobroczyńca – rząd Wielkiej Brytanii, który nigeryjska obrończyni życia Uju Ekeocha określiła w rozmowie z BBC jako „ideologicznego kolonizatora”.

>>> Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę katolików, popierających aborcję [ROZMOWA]

Rząd w Londynie przeznacza na programy pomocowe w Afryce miliony funtów. W zakres tej „pomocy” wchodzi również finansowanie regulacji urodzeń przez antykoncepcję. „Brytyjskie wsparcie nie może dotyczyć działań nielegalnych” – odpowiedziały władze na pytanie o udział Zjednoczonego Królestwa w finansowaniu aborcji w krajach rozwijających się. „To ważna deklaracja Wielkiej Brytanii, biorąc pod uwagę, że za pośrednictwem Departamentu Międzynarodowego Rozwoju przekazujemy miliony jednemu z największych dostawców aborcji na świecie” – skomentowała Philippa Taylor z brytyjskiej organizacji Christian Medical Fellowship.

Marie Stopes International jest członkiem International Planned Parenthood – Międzynarodowej Federacji Planowania Rodziny z siedzibą w Londynie. Udostępnia ona tzw. „bezpieczną aborcję”. Jej działalność finansowana jest m.in. ze środków Komisji Europejskiej. W 2017 roku jej wpływ znacząco ograniczył Donald Trump. Uzależnił dotowanie przez rząd USA organizacji pozarządowych od zaprzestania świadczenia lub popierania przez nie usług aborcyjnych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze