fot. unsplash

Pierwsze światowe spotkanie młodzieży z regionu arabskiego

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Jordanii odbędzie się pierwsze światowe spotkanie młodzieży z regionu arabskiego. Postanowili o tym uczestnicy 70. zgromadzenie generalne Konferencji Biskupów Łacińskich na Bliskim Wschodzie (CELRA), które obradowało w Rzymie.

Obradom przewodniczył administrator apostolski Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa. 18 lutego papież Franciszek wraz z biskupami regionu arabskiego sprawował Mszę św. w kaplicy Domu św. Marty. Poprzez organizację światowego spotkania młodzieży biskupi pragną bardziej przywiązać do stron rodzinnych młodych katolików z krajów arabskojęzycznych, zmotywować ich do bardziej intensywnego udziału w życiu Kościoła i społeczeństwa, co – mają nadzieję – może zmniejszyć falę emigracji.

Krajobraz Jordanii, fot. unsplash

Prace zgromadzenia rozpoczęły relacje każdego z członków Konferencji Biskupów o sytuacji społecznej i duszpasterskiej w jego kraju i jego diecezji. Omawiano też wytyczne dotyczące konkretnego zastosowania sposobu postępowania w walce z wykorzystywaniem seksualnym przez osoby duchowne. Gośćmi spotkania byli przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot, kard. Michael Czerny z Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Benjamino Stella, sekretarz generalny Synodu Biskupów, kard. Lorenzo Baldisseri oraz watykański „minister spraw zagranicznych”, abp Paul Richard Gallagher z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

>>> Ci młodzi modlą się w staro-cerkiewno-słowiańskim. Właśnie przeżywali swoje Światowe Dni Młodzieży

Amman, stolica Jordanii, fot. unsplash

Kard. Guixot poświęcił swoje wystąpienieDeklaracji o Ludzkim Braterstwie. Dokument podpisali papież Franciszek i wielki imam kairskiego Uniwersytetu Al-Azhar, szejk Ahmad Mohammad Al-Tayyeb 4 lutego 2019 r. w Abu Zabi. We wspólnym dokumencie podpisanym przy okazji wizyty w Zjednoczonych Emiratach w ubiegłym roku papież Franciszek i wielki imam Al-Azhar jako najwyższy autorytet sunnicki podpisali ten dokument jako apel, a zarazem własne zobowiązanie. Obaj zwierzchnicy religijni piętnują przemoc w imię Boga i apelują o zaangażowanie w sprawę pokoju, ochrony środowiska oraz przestrzegania praw człowieka.

>>> Światowe Dni Młodzieży w Panamie: Nadzieja dla Kościoła, świadectwo dla świata

Odpowiedzialny za problematykę migracji kard. Czerny przedstawił biskupom regionu arabskiego zasadniczą linie papieskiej adhortacji postsynodalnej „Querida Amazonia. Problematykę stosunków między biskupami, księżmi diecezjalnymi i zakonnikami omówił kard. Stella, natomiast kard. Baldisseri mówił o „synodalności w praktyce Kościoła”. W swoim wystąpieniu podkreślił, że należy przezwyciężyć „wszelkie formy klerykalnego indywidualizmu i autorytaryzmu w interesie skutecznej współpracy na wszystkich płaszczyznach – od parafii do diecezji”. Z kolei abp Gallagher przedstawił aktualną działalność dyplomatyczną i stanowisko Stolicy Apostolskiej w kontekście dramatycznych wydarzeń w świecie arabskim.

Zobacz także
Wasze komentarze