Apel o większą pomoc dla uchodźców w Sudanie Południowym
Międzynarodowe katolickie dzieło pomocy „missio” w Monachium wezwało do zwiększenia pomocy dla uchodźców w Sudanie Południowym. Przewodniczący „missio” ks. Wolfgang Huber przypomniał, że walki między armią rządową a grupami rebeliantów zmusiły już prawie milion ludzi do ucieczki. To jeden z najgorszych kryzysów humanitarnych naszych czasów.
Ks. Huber wypowiedział się w przeddzień obchodzonego 24 września przez Kościół Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców. Dzień pamięci był obchodzony po raz pierwszy w 1914 roku z inicjatywy ówczesnego papieża Benedykta XV.
W związku z dużą liczbą uchodźców, szef „missio” widzi również odpowiedzialność Unii Europejskiej. „Ważne jest, aby zrozumieć, że te kryzysy są ze sobą powiązane. Kiedy ludzie w Europie ponownie dyskutują o przyjmowaniu migrantów, którzy utknęli na przykład na wyspie Lampedusa, musimy bardziej skupić się na przyczynach ucieczki”, stwierdził.
Jego zdaniem kwestia migracji musi zostać rozwiązana w Afryce. Mniej migrantów przybyłoby do Europy tylko wtedy, gdyby wojny i kryzysy w ich krajach ojczystych zostały ograniczone, a dobre życie było tam możliwe. „Jako światowa sieć Kościoła katolickiego, musimy spróbować wnieść tutaj nasz wkład” – powiedział szef „missio”.
>>> Wojna w Sudanie: dzieci umierają z głodu i chorób związanych z niedożywieniem
Jednocześnie zwrócił uwagę, że szczególnie trudna jest sytuacja w Sudanie Południowym w związku z nadchodzącą porą deszczową. Wiele dróg będzie nieprzejezdnych, co utrudni dostarczanie środków pomocy. Sześciu milionom ludzi zagraża dotkliwy głód.
Za pośrednictwem Jezuickiej Służby Uchodźcom (JRS) „missio” finansuje program w regionie przygranicznym między Sudanem a Sudanem Południowym, który zapewnia nowo przybyłym uchodźcom żywność i lekarstwa. Lokalni partnerzy agencji pomocowej zapewnili również wsparcie psychologiczne i duszpasterskie. Jako jedna z około 30 niemieckich organizacji pomocowych, missio uczestniczy w kampanii „Zapomniane kryzysy”, która jest wspierana przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Berlinie. Sudan Południowy jest jednym z trzech krajów docelowych kampanii, obok Libanu i Bangladeszu.
Międzynarodowe katolickie dzieło pomocy „missio” z siedzibą w Monachium wspiera działania Kościołów lokalnych w Afryce, Azji i Oceanii na rzecz po mocy najbiedniejszym i poprawy ich warunków życia. Wraz z darczyńcami „missio” realizuje aktualnie 759 projektów pomocy w 53 krajach. „Naszym celem jest sprawiedliwy świat, w którym wszyscy ludzie mogą żyć godnie. Nasze działania edukacyjne i kampanie podnoszą świadomość w Niemczech na temat wzajemnej odpowiedzialności ludzi na całym świecie” – twierdzi o sobie „missio”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |