Syria, Aleppo. fot. EPA/AAREF

Arcybiskup Damaszku wzywa syryjskich uchodźców do powrotu

Syryjsko-katolicki arcybiskup Damaszku, Youhanna Jihad Battah, zaapelował do uchodźców syryjskich o powrót w strony rodzinne. Po wybuchu wojny przed 10 laty z Syrii uciekło 6,7 mln ludzi.

Około 3,6 mln żyje w Turcji, kolejne 1,6 mln w Libanie lub Jordanii, a więc w krajach sąsiednich, z których powrót jest – przynajmniej teoretycznie – możliwy. Zwracając się do wspólnoty międzynarodowej arcybiskup stwierdził, że lepiej będzie pomagać ludziom w Syrii tak, aby mogli pozostać w kraju, niż na przykład wspierać ich w Libanie czy w Europie.

Kto odbuduje syryjskie społeczeństwo?

W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji katolickiej EWTN abp Battah powiedział, że sytuacja w Syrii w dalszym ciągu jest katastrofalna. Ciągle się pogarsza ubóstwo, rośnie inflacja, brak zaopatrzenia medycznego, nie funkcjonuje infrastruktura. Według szacunków Banku Światowego szkody w infrastrukturze Syrii wynoszą co najmniej 197 mln dol. „Zmiany w Syrii muszą jednak przyjść od wewnątrz” – podkreślił arcybiskup, zaznaczając przy tym ważną rolę chrześcijan w tym procesie odbudowy społeczeństwa: czy to poprzez szkoły, szpitale, inne instytucje kościelne, czy też proste świadectwo życia chrześcijańskich rodzin.

Syryjski arcybiskup katolicki przypomniał m.in. o opiece medycznej, jaką zapewniają dwa katolickie szpitale w Damaszku i w Aleppo. Pomoc jest przeznaczona dla wszystkich potrzebujących, bez względu na ich wyznanie. „Jeśli naprawdę chcesz pokoju, musisz najpierw pomóc najbiedniejszym” – przypomniał.

>>> Odbudowa katedry w Aleppo to cud

Migranci z Syrii w obozie na Cyprze, fot. EPA/KATIA CHRISTODOULOU

Chrześcijaństwo pomostem dla wszystkich religii

W wywiadzie dla EWTN abp Battah powtórzył po raz kolejny, że „Bliski Wschód bez chrześcijan byłby bardzo niebezpieczny”. „Możemy żyć z każdym. Z sunnitami, z szyitami, z Turkami, z Żydami. Chrześcijaństwo może być pomostem dla wszystkich religii” – wyraził przekonanie syryjski duchowny.

>>> Syria: ponad połowa dzieci nie będzie miała dostępu do nauki

Abp Battah z wielką niecierpliwością oczekuje wizyty papieża Franciszka w Iraku (5-8 marca), choć jest to wizyta tylko w kraju sąsiadującym z Syrią. Niemniej jednak wizyta papieża dotyczy w pewnym sensie całego regionu Bliskiego Wschodu. W tym kontekście abp Battah przypomniał również o wielkiej trosce, jaką Franciszek zawsze okazuje wobec trudu i cierpienia narodu syryjskiego. „Papież zawsze wzywał społeczność międzynarodową, aby w sposób szczególny zwróciła uwagę na jego potrzeby spowodowane kryzysem humanitarnym” – powiedział.

>>> Modlitwa za wizytę Ojca Świętego w Iraku

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze