EPA/SEDAT SUNA

Syria: ponad połowa dzieci nie będzie miała dostępu do nauki

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Z początkiem roku szkolnego, który rozpocznie się pod koniec września, ponad połowa dzieci w syryjskiej prowincji Idlib nie będzie miała dostępu do nauki – ostrzega organizacja pomocy “Save the Children”.

Poza niestabilnym stanem bezpieczeństwa troskę budzi także fakt, że 635 szkół, które rozpoczną pracę, to tylko połowa wszystkich szkół w Idlib, poinformowała organizacja powołując się na dane z partnerskiej organizacji “Hurras Network”.

>>> Syria: dzieci zaczynają rok szkolny, ale kolejne rodziny myślą o wyjeździe

Od końca kwietnia na skutek walk w Idlib zginęło ponad 500 osób, w tym 140 dzieci. Tylko w ostatniej akcji przemocy w tej prowincji w północno-zachodniej Syrii zburzono lub zniszczono 87 szkół. W ponad 200 budynkach szkolnych urządzono ośrodki dla uchodźców. Funkcjonujące szkoły mogą przyjąć najwyżej 300 tys. uczniów.

„Save the Children” zaapelowała do ośrodków odpowiedzialnych o “zakończenie tej wojny przeciwko dzieciom”. Natomiast Radę Bezpieczeństwa ONZ wezwała do podpisania projektu rezolucji o zawieszeniu broni w Idlib, co pozwoli na złagodzenie sytuacji humanitarnej.

Zobacz także
Wasze komentarze