Fot. flickr/EpiskopatNews

Australia: Synod Plenarny przełożony na 2021 rok

W związku z pandemią koronawirusa Synod Plenarny Kościoła katolickiego w Australii został przełożony z 2020 na 2021 rok. Zgromadzenie to ma być okazją do refleksji nad przyszłością ewangelizacyjnej misji Kościoła w tym kraju.

Pierwsza sesja Synodu planowana była na 4-11 października br. w Adelajdzie. Obecnie komitet organizacyjny postanowił, że zostanie ona przeniesiona na przyszły rok. Na 2021 przewidywano wcześniej drugą sesję synodalną, w dniach 28 czerwca – 3 lipca w Sydney.

„Słuchając, co mówi Duch

Zwołanie Synodu, poprzedzonego fazą konsultacji wśród wiernych w diecezjach, zatwierdził papież w marcu 2018 r. Z prośbą o skorzystanie z możliwości odbycia takiego zgromadzenia Kościoła lokalnego zwróciła się w 2016 r. do Franciszka tamtejsza konferencja episkopatu. Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje, że można je zwołać, by zajęło się kwestiami o szczególnym znaczeniu dla określonego terytorium.

>>> Watykan: znamy temat Synodu Biskupów w 2022 roku

Australijski Synod ma być okazją do głębokiego przemyślenia obecności Kościoła w kraju, którym w ostatnich latach wstrząsnęły oskarżenia o czyny pedofilskie, których mieli dopuścić się duchowni. Temat zgromadzenia został zaczerpnięty z Apokalipsy: „Słuchając, co mówi Duch” (Ap 2,7). Decyzją papieża obradom będzie przewodniczył metropolita Perth, abp Timothy Costelloe. Zgodnie z prawem kanonicznym, głos decydujący na Synodzie należy do wszystkich biskupów Australii, ale w obradach mogą też uczestniczyć inne osoby, w tym świeckie, którym przysługuje głos doradczy.

fot. cathopic.com

Posłuchać Boga i siebie nawzajem

Zdaniem abp. Marka Coleridge’a z Brisbane, który był pomysłodawcą zwołania Synodu, obrady zgromadzenia synodalnego będą dla australijskich katolików jedyną w swoim rodzaju okazją do wspólnego wsłuchania się, co mówi Bóg i do wsłuchania się w siebie nawzajem, by jako lud Boży „wspólnie rozeznać, czego wymagają od nas czasy, w których Kościół w Australii stawia czoło znaczącym wyzwaniom”.

>>> Synod to działanie Ducha Świętego

Na stronie internetowej Synodu Plenarnego podkreśla się normatywny charakter zgromadzenia, wskazując, że podjęte na nim decyzje „będą wiążące dla Kościoła w Australii”.

Fazę konsultacji i dialogu w diecezjach, mającą doprowadzić do wypracowania konkretnego planu prac Synodu, koordynuje komisja kierowana przez osobę świecką, Lanę Turvey-Collins.

Poprzedni Synod Plenarny odbył się w Australii w 1937 r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze