misjonarze oblaci

fot. kadr z materiału BBC World Service (YouTube)

BBC o Misjonarzach Oblatach: ryzykują swoje życie, by pomagać najbiedniejszym [WIDEO]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Redakcja „World Service” jednej z najbardziej wpływowych stacji telewizyjnych na świecie – BBC przygotowała krótki program o ojcach oblatach, którzy każdego dnia, pomimo szalecjącej epidemii koronawirusa na Filipinach pomagają najbiedniejszym żyjących na ulicach Metro Manila.

Jak mówi o. Eduardo Carinno Vasquez Jr. OMI:

Od kiedy tylko usłyszałem o konieczności zachowania społecznego dystansu pierwsze dwa słowa, które zakołatały w mojej głowie brzmiały: głód i bieda. To właśnie ubodzy są przecież najbardziej dotknięci przez całą epidemię, a zadaniem Kościoła jest im przede wszystkim pomóc. Postanowiłem więc każdego dnia, zgodnie ze zgłoszonymi potrzebami – koniecznością sakaramentu chorych czy ostatniego namaszczenia, ruszyć z pomocą.

Ze względu na restrykcje wprowadzone przez rządzący reżim, wszelkie praktyki religijne z pogrzebami włącznie zostały zakazane. Pomimo tego, o. Eduardo spełnia swoją kapłańską posługę, kiedy tylko jest to konieczne, oczywiście z zachowaniem wszelkich koniecznych środków ostrożności – ciągłej dezynfekcji czy właściwego stroju ochronnego.

>>> Kapłan-wolontariusz posługujący wśród chorujących na Covid-19: sprzątam, myję, rozdaję posiłki. Ludzie nie znają księży z tej strony [ROZMOWA] 

Oprócz sprawowania duchowej opieki nad wiernymi, o. Eduardo zajmuje się także dystrybucją darmowych maseczek, aby uchronić jak najwięcej najbiedniejszych przed możliwym zakażeniem, które z uwagi na niewydolną politykę epidemiczną władz Filipin, prawdopodobnie skończyłoby się dla nich śmiercią.

„Nikt nie może nam zakazywać sprawowania naszej posługi, nawet w dobie pandemii. To właśnie narażanie życia dla wiernych jest jej integralną częścią” – podkreśla misjonarz.

Zobacz także
Wasze komentarze