mafia pistolet narkotyki broń

Fot. pixabay

Bezkarne zabójstwa księży w Meksyku

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Według Katolickiego Centrum Multimedialnego akty przemocy wobec księży w Meksyku są przejawem dążenia do destabilizacji społecznej. „Kapłani oraz wspólnoty parafialne niosą bezpieczeństwo, edukację, opiekę zdrowotną, ludzkie prawa emigrantom, kobietom i dzieciom” – tłumaczy agencji Fides, dyrektor Katolickiego Centrum Multimedialnego, paulista ks. Omar Aguilar.

Kościół lokalny w Meksyku staje w bezpośredniej konfrontacji z przestępczością zorganizowaną, dla której wyeliminowanie księdza jest czymś więcej niż wykluczeniem jakiejś osoby. Prowadzi do destabilizacji całej wspólnoty. W ten sposób tworzy się kulturę terroru i milczenia, która potem ma wpływ na wzrost korupcji i pozwala różnym grupom przestępczym na swobodne działanie. To zjawisko upowszechnia się na coraz szerszą skalę. Zabójstwa księży zdarzają się prawie w całym Meksyku i uchodzą prawie całkowicie bezkarnie.

Sprawcy mordów na księżach nie są skazywani

Ks. Aguliar przypomina, że w 2018 roku zamordowano w Meksyku siedmiu księży. Najgłośniejszym przypadkiem ostatnich lat jest zabójstwo kard. Juana Ocampo. Ale żadna osoba nie znalazła się więzieniu z powodu tej zbrodni. Podobna sytuacja miała miejsce po brutalnym zamordowaniu w ubiegłym roku dwóch młodych księży.

Natomiast kilka dni temu jedna z katechetek, Margeli Lang Antonio została zastrzelona przez dwóch młodych ludzi, którzy nagle wtargnęli do Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia w parafii św. Marka w mieście Acacoyagua, w stanie Chiapas. W kontekście tych tragicznych wydarzeń bp Jaime Calderon z Tapachula zwrócił uwagę, że „rozkład społeczeństwa jest spowodowany brakiem całościowego zdrowia wspólnoty. Tam, gdzie nie ma pracy, gdzie jest niesprawiedliwość, gdzie jest bezkarność, gdzie pojawia się dążenie za wszelką cenę do pieniędzy, kiedy za życie człowieka wystawia się konkretną cenę, wtedy wszystko ma cenę i ten, kto ma pieniądze, rządzi”.

Inne akty terroru są na porządku dziennym

Na porządku dziennym zdarzają się zastraszenia oraz profanacje kościołów. Częstym zjawiskiem jest również zniesławianie po śmierci zamordowanych księży, aby odwrócić uwagę od prowadzonych śledztw i odkładać je w nieskończoność.

Konferencja Episkopatu Meksyku podczas niedawnego spotkania z prezydentem kraju zwróciła uwagę na pilną potrzebę rozpoczęcia braterskiego dialogu służącego współpracy w budowaniu społeczeństwa bardziej sprawiedliwego, solidarnego oraz pokojowego. Trzeba pilnie odbudować tkankę społeczną i państwo prawa – stwierdzili biskupi.

Zobacz także
Wasze komentarze