Białoruś: oblaci i mieszkańcy budują kaplicę

Ponad 3 tysiące złotych zebrano na budowę kaplicy św. Michała Archanioła w białoruskiej wsi Wialikija Lażni koło Szumilina. Zbiórkę przeprowadzono w ostatnich dniach okresu liturgicznego Narodzenia Pańskiego na Świętym Krzyżu.

Zdjęcie: Kaplica św. Michała Archanioła – Wialikija Lażni k/ Szumilina, stan budowy z sierpnia 2017 roku, fot: Facebook

W Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego modlono się w intencji misji i misjonarzy. Z wiernymi i pielgrzymami spotykał się oblat – ojciec Pavel Lemekh, pochodzący z Białorusi. Zakonnik, zachęcając do przekazywania datków pieniężnych, informował jednocześnie, że zasilą one budżet potrzebny na budowę kaplicy w kołchozowej wsi Wialikija Lażni pogrążonej w biedzie, alkoholizmie i bałwochwalstwie.

– Budowana kaplica ma stać się znakiem wielkiej nadziei, a w przyszłości sprawowana w niej Eucharystia i obecność Chrystusa pod postacią chleba będzie znakiem, że Jezus przyszedł na tę ziemie, aby wyrwać człowieka z nędzy grzechu i ukazać drogę do kochającego Ojca, którego miłość przywraca nadzieję na szczęśliwą przyszłość – podkreślił zakonnik.

Ojciec Pavel Lemekh, nawiązując do bogatej i zarazem tragicznej historii chrześcijan na terenach dzisiejszej Białorusi, zwracał uwagę na to, że od 1989 r. Kościół katolicki nieustannie się odradza. W 1991 roku św. Jan Paweł II ustanowił granice nowych diecezji i ustanowił dla nich biskupów. Obecnie Kościół na Białorusi składa się z 4 diecezji z około 600 parafiami, które skupiają około 1,5 mln katolików.

Oblaci na Białorusi
Zakonnik przekazał informację, że współbracia – oblaci pracujący na Białorusi obecnie posiadają tam trzy placówki: w Sylwanowcach koło Grodna, w Mińsku oraz na wschodzie Białorusi w Szumilinie niedaleko rosyjskiej granicy.

W Mińsku zakładają parafię i zaczynają budować kościół. W Szumilinie prowadzą duszpasterstwo katolików, a na terenie całego powiatu razem z Siostrami Miłosierdzia służą ubogim, w szczególności dzieciom, i młodzieży z rodzin dotkniętych chorobą alkoholową i biedą. Budują również tam sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej pracują na Białorusi od 1938 r. Przed II wojną posiadali tam dwie placówki w archidiecezji wileńskiej i diecezji pińskiej. Po wojnie pozostał tylko jeden oblat – o. Wojciech Nowaczyk – który pracował m.in. w Waszkiewiczach i Nowogródku. Po upadku ZSRR oblaci powrócili na Białoruś w 1992 r.

Święty Krzyż – miejsce, gdzie doszło do spotkania i zbiórki – to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie zainicjował tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze