fot. wikipedia.org

Biskupi Paragwaju apelują o demokrację

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Biskupi Paragwaju apelują o demokrację. Ich niepokój budzi fakt, że najnowsze projekty ustaw pozbawiają obywateli informacji niezbędnych przy podejmowaniu decyzji i uczestniczeniu w sprawach publicznych. Biskupi domagają się również przejrzystości w finansowaniu polityki.

 

Trzydzieści jeden lat temu, 3 lutego, rozpoczęła się budowa demokracji w Paragwaju. „Ten proces miał swoje blaski i cienie” – czytamy w komunikacie biskupów. Wśród cieni wymieniają oni korupcję oraz bezkarność, które przenikają instytucje państwowe. „Prowadzi to obywateli do rozczarowania, znużenia i dyskredytacji władz”.

>>> Paragwaj: niesamowita akcja katolickiej młodzieży! Nikt wcześniej na to nie wpadł

 „Dla systemu demokratycznego istotna jest informacja pełna, prawdziwa i aktualna na temat finansowania działalności politycznej, szczególnie w procesach wyborczych, a także kontrola obywatelska nad źródłem majątku tych osób, które decydują się na przyjęcie funkcji politycznych i zarządzają sprawami publicznymi” – apelują hierarchowie.

„Kościół uważa, że demokracja bez wartości kończy się zdradą ludu i zamienia się w totalitaryzm. Potrzebna jest demokracja, która angażowałaby wszystkich i która promowałaby i szanowała prawa człowieka” – kończą biskupi.

Zobacz także
Wasze komentarze