fot. cathopic.com

Boliwia: biskupi proszą o przełożenie wyborów parlamentarnych

W związku z rozszerzającą się pandemią koronawirusa zaplanowane na 17 maja wybory parlamentarne powinny zostać przełożone na później – uważają biskupi boliwijscy.
5 maja wydali oni w tej sprawie oświadczenie, w którym proszą Zgromadzenie Wielonarodowe (parlament) i Najwyższy Trybunał Wyborczy o skoordynowane działania z uwzględnieniem istniejących obecnie trudności spowodowanych licznymi zachorowaniami i szybkim wzrostem ich liczby.

W Boliwii po unieważnieniu wyborów z 20 października 2019 r. rozpisano nowe głosowanie, wyznaczając ich termin na 3 maja br. Ale w związku z wybuchem epidemii Trybunał Wyborczy zwołał spotkanie partii politycznych, które wspólnie postanowiły przesunąć tę datę o dwa tygodnie i rozpoczęły dwutygodniową kwarantannę.

W obecnej sytuacji, gdy zaraza coraz bardziej się rozszerza, Boliwijska Konferencja Biskupia poprosiła władze kraju o zgodne działania w celu ustalenia najodpowiedniejszego terminu wyborów powszechnych. „Zgromadzenie Wielonarodowe winno działać w sposób skoordynowany i w zaufaniu z Najwyższym Trybunałem Wyborczym, aby postanowić w sposób bezstronny o tym, co leży w interesie ogólnym, zdając sobie sprawę z obecnych trudnych warunków, gdyż jeśli ustalenie daty wyborów jest konieczne. to jeszcze bardziej konieczne jest nienarażanie na niebezpieczeństwo zdrowia i życia obywateli oraz zapewnienie wyborów czystych i przejrzystych” – napisali biskupi.

Przypomnieli ponadto władzom, że 2 maja Franciszek zachęcił przywódców politycznych do zakończenia różnic między nimi i do zjednoczenia się w celu położenia kresu pandemii Covid-19, podkreślając przy tym, że głównym ich zajęciem jest „troska o ich narody”.

Episkopat wyraził również zaniepokojenie z powodu przejawów przemocy w niektórych rejonach kraju, u których podstaw leżą interesy niektórych ugrupowań lub partii oraz wykorzystywanie obecnej choroby i cierpień ludzi „do własnej propagandy politycznej”. Na zakończenie hierarchowie przypomnieli, że w obecnej chwili priorytetem jest nienarażanie na zagrożenie zdrowia i życia Boliwijczyków i że nadszedł czas na działanie w poczuciu odpowiedzialności i jedności.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze