amazonia franciszkanin

Fot. cathopic

Bp Aguirre: nie chcemy, aby propozycje synodalne pozostały na papierze

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Synod dla Amazonii był owocem pracy nie tylko biskupów, ale także członków społeczności tubylczych i wszystkich zaangażowanych w duszpasterstwo w tym regionie. – Nie chcemy, aby propozycje, wypracowane przez tak szerokie grono, pozostały na papierze – powiedział bp David Martínez Aguirre OP, wiceprzewodniczący nowo powstałej Konferencji Kościelnej Amazonii oraz uczestnik październikowego synodu.

– Konferencja Kościelna Amazonii ma być próbą wprawienia w ruch machiny kościelnej i przejściem z poziomu rozważań teoretycznych do przygotowania konkretnych propozycji, próbą odpowiedzi na wyzwania, które przynosi nam Amazonia. Pomimo dziesięcioleci pracy kapłanów i osób świeckich konieczne było stworzenie sieci koordynacji, która pozwoli usprawnić pracę i połączyć wysiłki – powiedział bp Aguirre.

>>> Dokument końcowy Synodu dla Amazonii [POLSKIE TŁUMACZENIE]

Zaznaczył, że podstawowym zadaniem będzie praktyczna odpowiedź na propozycje synodalne. – Niezwykle ważne jest zatroszczenie się o to, aby ludy amazońskie żyły Ewangelią i czuły, że Dobra Nowina napełnia je życiem. Jako naśladowcy Chrystusa musimy też zastanowić się w jaki sposób zapobiegać degradacji przyrody w tym regionie. Kolejną istotną kwestią jest ocalenie kultur Amazonii. Przedstawiają one inny sposób myślenia, rozumienia świata. To wielki skarb, który należy ratować. Dzięki nim możemy poszukiwać nowych dróg dla ludzkości – powiedział wiceprzewodniczący Konferencji Kościelnej Amazonii.

Zobacz także
Wasze komentarze