fot. EPA/Myke Sena

W hołdzie ofiarom pandemii [ZDJĘCIA]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Na zdjęciach ustawienie setek krzyży w hołdzie ofiarom pandemii koronawirusa na Esplanadzie Ministerstw w Brasilii – stolicy Brazylii.

Hołd jest jednocześnie częścią narodowej demonstracji zwołanej przeciwko prezydentowi. Jair Bolsonaro oskarżany jest o nieudolną walkę z epidemię. Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) ostrzegła we wtorek władze Brazylii, drugiego po USA kraju świata najmocniej zaatakowanego przez koronawirusa, a także rządy Argentyny i Boliwii, iż powinny być przygotowane na dalszy wzrost zachorowań. Szczyt pandemii w tych krajach prognozowany jest na sierpień, porę południowoamerykańskiej zimy.Dyrektorka PAHO Clarissa Etienne podkreśliła, zwracając się do rządów tych państw, „konieczność posiadania wiarygodnych danych w celu zaostrzenia kwarantanny w tych regionach”. „Nie należy rezygnować ze względu na naciski polityczne ze środka, jakim jest kwarantanna” – dodała Etienne.

Przeczytaj też >>> Szef WHO: pandemia koronawirusa nawet nie zbliża się do końca

fot. EPA/Myke Sena

Według danych z 30 czerwca, w Brazylii zakażonych koronawirusem zostało dotąd 1 370 488 osób, a zmarło 58 585, w Argentynie – zainfekowanych 62 628, a zmarło 1 280, zaś w Boliwii te liczby wynosiły – odpowiednio – 32 125 i 1 071. PAHO w apelu poświęca najwięcej uwagi sytuacji epidemicznej w największym kraju regionu – liczącej 210 mln mieszkańców Brazylii. Władze tego państwa wezwane zostały do prowadzenia walki z pandemią zgodnie z „założeniami ściśle naukowymi”, co media brazylijskie komentują jako pośrednią krytykę wypowiedzi prezydenta Jaira Bolsonaro, zachęcającego do stosowania w walce z koronawirusem leków o niepotwierdzonej przez światową medycynę skuteczności. Panamerykańska Organizacja Zdrowia podkreśla w swym oświadczeniu, że „wielokrotnie zwracała się do Brazylii o zwiększenie liczby testów do wykrywania koronawirusa”.

>>> Brazylia: „Wielu ludzi umiera samotnie w domach” – mówi proboszcz z Manaus

Galeria (5 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze