Bp Juretzko już w Kamerunie [GALERIA]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Późnym wieczorem trumna z ciałem biskupa Eugeniusza Juretzko dotarła do Kamerunu. Na lotnisku nastąpiło uroczyste przywitanie przez wiernych i episkopat kraju. W nocy odprawiono Mszę św. w oblackim seminarium.

Trumna z ciałem bp. Eugeniusza Juretzki dotarła do Jaunde, stolicy Kamerunu, 27 stycznia przed godziną 21.00.  Na lotnisku biskupa Eugeniusza przywitali Kameruńczycy, w tym wierni, współbracia, biskupi, a także honorowa konsul Rzeczpospolitej Polskiej p. Mirosława Etoga i przedstawiciele władz państwa. W specjalnie przygotowanym pomieszczeniu odbyły się modlitwy, którym przewodniczył abp Jean Mbarga, metropolita Jaunde i przewodniczący episkopatu, a współprzewodniczył bp Paul Lontsié-Kenué, następca bp. Eugeniusza w Yokadouma.

W nocy w oblackim seminarium duchownym w Jaunde-Nsimalen im. Yvesa Plumeya OMI, odprawiona została Msza św. za zmarłego, której przewodniczył Edouard Dagavounansou OMI (prowincjał). Do rana były prowadzone modlitwy za zmarłego hierarchę. Było to pożegnanie oblatów ze współbratem. O 5.00 rano kondukt pogrzebowy wyruszył do Doumé-Abong’ Mbang, gdzie ordynariuszem diecezji jest pochodzący z Polski misjonarz bp Jan Ozga. Tam o godz. 11.00 w katedrze pw. św. Piotra i Pawła zostanie odprawiona kolejna Msza św. pożegnalna. Przyjazd biskupa Eugeniusza do swojej katedry w Yokaduma jest przewidziany na ok. godz. 20.00.

Bp Eugeniusz Juretzko był przez 26 lat pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji Yokadouma w Kamerunie. Urodził się 25 grudnia 1939 r. w Radzionkowie. W 1961 r. w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów MN w Obrze złożył śluby wieczyste. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Antoniego Baraniaka w Poznaniu 17 maja 1964 r. O. Juretzko z grupą czterech oblatów wyjechał z Polski 1 maja 1969 r. Była to pierwsza powojenna grupa oblackich misjonarzy. W styczniu 1970 r. znaleźli się w Kamerunie. 12 czerwca 1991 r. Stolica Apostolska podała do publicznej wiadomości informację, że na prośbę biskupów Kamerunu Jan Paweł II podzielił diecezję Bertoua i erygował nową diecezję Yokadouma, mianując pierwszym biskupem nowej diecezji o. Eugeniusza Juretzko OMI. Na tym terenie żyło wtedy 90 tys. ludzi, w tym 25 tys. pogardzanych przez wszystkich Pigmejów. Były zaledwie 3 parafie, 5 kapłanów, 8 braci i sióstr zakonnych, nie było kleryków, a miejscowych katolików około 9 tys. Przed biskupem stanęły nowe zadania: trzeba było otoczyć duszpasterską troską ludzi już ochrzczonych i równocześnie iść z Ewangelią do pogan. Praca wśród Pigmejów była pracą od podstaw: głoszeniem Ewangelii i katechizacją, zabieganiem o ich równouprawnienie, wykształcenie, zdrowie. Obecnie diecezja Yokadouma liczy sobie już 26 lat, 14 parafii, 21 księży, 38 braci i sióstr, 8 kleryków, około 30 tys. katolików. Biskup wybudował około 60 szkół podstawowych (w większości są to jedyne szkoły dla Pigmejów) i jedną średnią, 16 przychodni i szpital, pomimo tego, że od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi. 25 kwietnia 2017 r. papież Franciszek przyjął rezygnację 77-letniego o. Eugeniusza Juretzko. Biskup zmarł 16 stycznia w Lublińcu na Śląsku.

Fot. W. Chojnowski OMI

Galeria (25 zdjęć)
Bp Juretzko już w Kamerunie [GALERIA]
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze