kardynał

Fot. cathopic

Brazylia ma nowego prymasa

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich archidiecezją São Salvador da Bahia w Brazylii złożoną przez 76-letniego arcybiskupa Murilo Sebastião Ramosa Kriegera SCI i mianował jego następcą arcybiskupa stolicy kraju – Brasilii, kard. Sérgio da Rocha.

 

Kard. Sérgio da Rocha urodził się 21 października 1959 r. w Dobrada (diecezja Jaboticabal w stanie São Paulo). Po studiach na uczelniach w swoim kraju i w Rzymie przyjął 14 grudnia 1984 r. święcenia jako kapłan diecezji São Carlos. Uzyskał doktorat z teologii moralnej na Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie. Pracował następnie duszpastersko i jako wykładowca seminaryjny w swej diecezji, był m.in. rektorem miejscowego seminarium, profesorem Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Campinas, odpowiadał za formację diakonów stałych, był członkiem rady kapłańskiej.

>>> Brazylia: episkopat katolicki liczy prawie 500 biskupów. 9 diecezji jest obecnie nieobsadzonych

13 czerwca 2001 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Fortalezy (sakra – 11 sierpnia tegoż roku). Stamtąd Benedykt XVI przeniósł go 31 stycznia 2007 r. na urząd biskupa koadiutora archidiecezji Teresiny, a 3 września 2008 mianował go jej arcybiskupem. Od 15 czerwca 2015 był arcybiskupem metropolitą stolicy Brazylii. Od 2015 do 2019 przewodniczył Narodowej Konferencji Biskupów Brazylii, w której już wcześniej pełnił różne stanowiska. Jest również przewodniczącym Wydziału ds. Powołań i Posług w Latynoamerykańskiej Radzie Biskupiej (CELAM). 19 listopada 2016 roku Papież Franciszek włączył go do Kolegium Kardynalskiego. Jest członkiem Kongregacji ds. Duchowieństwa. Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów oraz Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.

Zobacz także
Wasze komentarze