Zdjęcie: flaga Brazylii, fot. pixabay

Brazylia: Piauí – najbardziej katolicki stan kraju

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prawie 86 proc. mieszkańców stanu Piauí w północno-wschodniej Brazylii to katolicy, co czyni z niego najbardziej katolicki procentowo stan w tym największym kraju południowoamerykańskim.

Poinformował o tym metropolita stolicy stanu – Teresiny – Jacinto Furtado de Brito Sobrinho, powołując się na najnowsze dane. Jednocześnie zapewnił, że wysoki odsetek wiernych idzie w parze z ich zaangażowaniem w życie Kościoła. Według arcybiskupa „w całej Brazylii odsetek katolików należy oceniać na około 64 procent”.

Stojący od pięciu lat na czele archidiecezji hierarcha przyznał, że wierni z tego stanu angażują się nie tylko w modlitewne życie Kościoła, ale również w akcje pomocy bliźniemu. „Mamy tu bardzo rozbudowany program działań społecznych, szczególnie dzieł miłosierdzia skierowanych ku ubogim. Tutejszy Kościół wychodzi do drugiego człowieka, stara się być obecny w różnych środowiskach, także tam, gdzie ból i rany Chrystusa są szczególnie widoczne” – stwierdził abp Sobrinho.

Stan Piauí zajmuje powierzchnię ponad 251,3 tys. km kw., co czyni go 11. pod tym względem stanem Brazylii i jest zamieszkany przez nieco ponad 3,1 mln ludzi.

Choć posiadająca 26 stanów Brazylia jest największym katolickim krajem na świecie, to od kilku lat pogrąża się w kryzysie, którego przejawem jest m.in. spadek liczby wiernych. Odchodzący od katolicyzmu najczęściej zasilają wspólnoty ewangelikalne (zielonoświątkowe). W ciągu ostatnich 17 lat liczba członków Kościołów i wspólnot protestanckich zwiększyła się w Brazylii z 26 do ponad 42 mln, czyli z 15 do 22 proc. ogółu ludności. W tym samym czasie liczba katolików zmalała natomiast ze 125 do 123 mln, co oznacza spadek z 73 do 64 proc. mieszkańców kraju.

Zobacz także
Wasze komentarze