kard. Orani João Tempesta, fot. yt/screen

Brazylia: w Rio de Janeiro odbywa się seminarium nt. nowej inteligencji

Metropolita Rio de Janeiro kard. Orani João Tempesta otworzył 19 września w Centrum Studiów Archidiecezji X seminarium nt. społecznych środków przekazu. Obrady, które potrwają do 22 bm., są poświęcone miejscu i misji Kościoła w obliczu sztucznej inteligencji. Według kardynała spotkanie to ma ukazać pomoc, jakiej Kościół udziela dziennikarzom, umożliwiając im wymianę myśli i zapoznanie się z bieżącymi wyzwaniami.

Pasterz archidiecezji wyjaśnił, że inspiracją do tegorocznej edycji seminarium był dokument Dykasterii ds. Środków Przekazu Społecznego „Ku pełnej obecności” z 29 maja br., zachęcający do refleksji nad zaangażowaniem chrześcijan w media społecznościowe, które stają się coraz bardziej częścią ludzkiego życia.

W przemówieniu do 167 uczestników obecnego spotkania purpurat przypomniał dokument II konferencji ogólnej Latynoamerykańskiej i Karaibskiej Rady Biskupiej (CELAM) z Medellinu z 1968 roku, który stwierdzał, że nie można głosić Ewangelii bez użycia środków komunikacji społecznej. Dziś mamy zastanawiać się, nie czy, ale jak korzystać ze sztucznej inteligencji (SI) w głoszeniu Ewangelii.

>>> Brazylia: Kampania Ewangelizacji 2023

Jednym z prelegentów jest bp Valdir José de Castro, przewodniczący Komisji Episkopatu Brazylii ds. Środków Masowego Przekazu, który przedstawi spojrzenie duszpasterskie na nowe technologie. Uczestnicy wydarzenia, reprezentujący diecezje, parafie, zgromadzenia zakonne z całego kraju, zapoznają się z dotychczasową rolą SI w społeczeństwie brazylijskim oraz jak może ona pomóc w życiu. Dowiedzą się też, jak korzystanie z aplikacji, algorytmów i informacji wpływa na codzienność Kościoła.

Depresje i wpływ mediów społecznościowych na człowieka to kolejne zagadnienie, które zostanie poruszane podczas tego seminarium. Nie zabraknie też pytań o sztuczną inteligencję, etykę i odpowiedzialność prawną.

Rozpoczęta wczoraj konferencja ma na celu spotkanie się osób odpowiedzialnych za kościelne środki przekazu w Brazylii. Ma być przede wszystkim miejscem współpracy diecezji, zgromadzeń zakonów, instytutów i ruchów w Kościele, które odgrywają podstawową rolę w komunikacji. Te doroczne spotkania mają za każdym razem inny temat odpowiadającym bieżącym potrzebom Kościoła w Brazylii.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze