Fot. Valdo David Rojas/CEB

Boliwia: obrady komisji ds. rytu amazońskiego. Polak członkiem jednej z podkomisji

W Santa Cruz w Boliwii obraduje obecnie komisja ds. rytu amazońskiego. Członkiem podkomisji liturgiczno-prawnej jest Polak, o. Mariusz Kasper Kaproń OFM.

W obradach biorą udział przewodniczący i koordynatorzy czterech podkomisji, których celem jest wypracowanie nowego rytu w Kościele: komisja antropologiczno-socjologiczna, historyczno-kulturalna, teologiczno-eklezjologiczna i liturgiczno-prawna. Uczestniczą w obradach przedstawiciele krajów regionu Amazonii jak również specjaliści z Europy.

Fot. Valdo David Rojas/CEB

Cała komisja pracuje w ścisłej współpracy z watykańską dykasterią ds. kultu Bożego i Sakramentów. Jak poinformował bp Eugenio Coter, przewodniczący prac, sam papież Franciszek jest osobiście zainteresowany pracami komisji. Agenor Brighenti, brazylijski teolog i konsultant teologiczny Rady Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM), zauważył, że za rytem amazońskim kryje się określona wizja Kościoła i kultury, a prace nad nim zaczęły się „od dołu”. Nad specjalną wystawą dotyczącą rytów Kościoła i rytu amazońskiego czuwał polski misjonarz, o. Mariusz Kasper Kaproń OFM, członek jednej z podkomisji.

Fot. Valdo David Rojas/CEB

Spotkania mają silny rys kultur amazońskich. S. Marlene Cachipuendo, misjonarka Lauritka (misjonarka Maryi Niepokalanej i św. Katarzyny ze Sieny) pomalowała uczestników obrad czerwoną farbą achote w nawiązaniu do rytuału Guaraní, który symbolizuje ochronę terytorium, jakim jest ciało i które jednoczy nas z ziemią.

>>> Iść na peryferie – te zakonnice realizują program papieża Franciszka już od ponad 100 lat [REPORTAŻ]

Podzielono się także wyrobami rzemieślniczymi z różnych regionów, demonstrując braterstwo i więź istniejącą między ludami.

Fot. Valdo David Rojas/CEB
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze