Fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Brazylia: zakonnicy sprzeciwiają się oczernianiu papieża Franciszka

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Krajowa Konferencja Zakonników Brazylii (CRB) sprzeciwiła się atakowaniu i oczernianiu papieża Franciszka. Nazywając to „owocem złego ducha”, wezwała do modlitwy w intencji Ojca Świętego.

W opublikowanym 15 stycznia oświadczeniu, skierowanym do osób konsekrowanych i wszystkich ludzi dobrej woli, przewodnicząca CRB s. Maria Inês Vieira Ribeiro wskazała, że „w ostatnich miesiącach, a szczególnie w ostatnich dniach” papież Franciszek jest za pośrednictwem mediów „atakowany, oczerniany, błędnie interpretowany, nazywany heretykiem”. Nie brakuje też wezwań niektórych kardynałów, biskupów i ludzi świeckich, „nazywających siebie strażnikami doktryny”, aby podał się do dymisji.

– My, osoby życia konsekrowanego, obserwujemy to z konsternacją. Ta nienawiść i urazy są owocem złego ducha. Jest to pokusa na pustyni obojętności, egocentryzmu i światowości religijnej, która szuka wszelkich sposobów pokonania tego, który został zgodnie z prawem wybrany przez kolegium kardynalskie, aby swą służbą ożywiał Kościół katolicki i nim rządził. Papież, ktokolwiek nim został legalnie wybrany, jest następcą Piotra. Kierując łodzią Piotrową posiada klucze do otwierania i zamykania dróg Kościoła – przypomniała przewodnicząca CRB.

>>> Brazylia: episkopat katolicki liczy prawie 500 biskupów. 9 diecezji jest obecnie nieobsadzonych

Papież Franciszek jest sługą Ewangelii, doktryny i Tradycji Kościoła

Zaznaczyła przy tym, że „papież Franciszek jest sługą Ewangelii, doktryny i Tradycji Kościoła, zawsze troszczącym się o wskazywanie nowych horyzontów misji. W głębokiej i świadomej zgodności z Soborem Watykańskim II, ratuje dziś wartości Kościoła, który nigdy nie może przestać być misyjny, samarytański, proroczy, mistyczny i mądry, chociaż przeciwne siły i wiatry chcą, by był odizolowany i zamknięty w bezpłodnym odniesieniu do samego siebie”.

Tymczasem „Kościół jest matką i jak każda dobra matka wychodzi, by przytulić wszystkich synów i córki, szczególnie najbardziej oddalonych, tych, którzy odeszli oraz najuboższych i najsłabszych”. – Franciszek jest papieżem na ten czas Kościoła i świata – podkreśliła s. Maria Inês.

Zadeklarowała, że osoby konsekrowane ponawiają swe „bezwarunkowe posłuszeństwo” papieżowi Franciszkowi. Błagają Boga i Matkę Bożą, by umacniały go wierze, nadziei i miłości”. – Złączmy się mocno z papieżem Franciszkiem w naszych modlitwach – zaapelowała przewodnicząca CRB.

Zobacz także
Wasze komentarze