FOT. REDEMPTORIS MISSIO

Polscy protetycy słuchu w Kamerunie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Czworo wolontariuszy wysyła do Kamerunu poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” w ramach akcji „Protetyk słuchu w Afryce”. Specjaliści pomogą niesłyszącym dzieciom, uczniom szkoły założonej przez polską misjonarkę.

Projekt organizowany jest przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i diecezją tarnowską. Jeszcze zbierane są pieniądze na wyjazd do Afryki.

>>> Polscy lekarze przywrócili wzrok 80 Afrykańczykom 

Jak poinformowała prezes fundacji Justyna Janiec-Palczewska, polscy specjaliści chcieliby pomóc dzieciom mieszkającym w Kamerunie, ponieważ w tym kraju osoby niesłyszące nie mogą liczyć na żadne specjalistyczne wsparcie.

„W Kamerunie być niepełnosprawnym, to często być przeklętym i niegodnym życia. Dzięki Polakom powstała tam wyjątkowa szkoła – jedyna na cały kraj, którą prowadzi polska świecka misjonarka. Stworzyła ona miejsce bezpieczne dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, głównie niedosłyszącymi” – powiedziała Janiec-Palczewska.

Misja „Oczy dla Afryki”, fot. Redemptoris Missio

Pierwszy zespół specjalistów protetyki słuchu wraz z bazą aparatów słuchowych dotarł do Kamerunu przed rokiem. Kolejny wyjazd wolontariuszy planowany jest na luty. W sieci trwa zbiórka środków, które umożliwią wyprawę. „Dzięki naszym sponsorom i zaprzyjaźnionym firmom mamy aparaty i sprzęt diagnostyczny. Mamy też specjalistów gotowych wyjechać, aby nieść pomoc. Uzupełnić musimy tylko środki na podróż do Kamerunu. Bardzo liczymy na pomoc dobrych ludzi; na portalu pomagam.pl założyliśmy zbiórkę, brakuje nam 7 tys. zł. Pieniądze można wpłacać również przez stronę fundacji” – podała Janiec-Palczewska.

>>> Madagaskar. Szpital i bandyci [MISYJNE DROGI]

Jak dodała, przed rokiem do goszczących w Kamerunie protetyków z Polski z prośbą o badania i aparaty słuchowe przyjeżdżali pacjenci z najdalszych zakątków kraju. Sami protetycy uznali wówczas, że potrzebny jest kolejny wyjazd z pomocą Kameruńczykom – tym razem tym najmniejszym. „Polska jest krajem, na którym wzoruje się reszta świata, jeśli chodzi o skryning słuchu u noworodków, dzięki czemu do 6. miesiąca życia niemalże każde dziecko z wykrytą wadą słuchu ma dobraną odpowiednią protezę słuchową” – podkreśliła szefowa fundacji.

Szkoła, do której jadą wolontariusze, została założona przez polską misjonarkę świecką Ewę Gawin.

Zobacz także
Wasze komentarze