fot. EPA/VATICAN MEDIA

Chrystus naszą nadzieją. Pielgrzymka Papieża Benedykta XVI do USA [MISYJNE DROGI]

W czasie sześciodniowej pielgrzymki do USA papież Benedykt XVI odwiedził dwa miasta, spotkał się z najwyższymi władzami USA i wygłosił przemówienie w siedzibie ONZ. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Chrystus naszą nadzieją”.

Ojciec Święty jasno określił swoją misję w Ameryce: „W ramach mej posługi Następcy Piotra przybyłem do Ameryki, aby umacniać was, drodzy Bracia i Siostry, w wierze Apostołów. Przybyłem, aby głosić na nowo, jak św. Piotr w dniu Pięćdziesiątnicy, że Jezus Chrystus jest Panem i Mesjaszem, wskrzeszonym i wyniesionym na prawicę Ojca, ustanowionym sędzią żywych i umarłych. Przybyłem, by powtórzyć nie cierpiące dla odpuszczenia grzechów i by prosić Pana o nowe zesłanie Ducha Świętego na Kościół w tym kraju.” Papież od początku podkreślał religijny wymiar pielgrzymki, zachęcając chrześcijan do praktykowania solidarności i odpowiedzialności. W przemówieniach papieskich trudno znaleźć akcenty polityczne, odniesienia do trwającej prezydenckiej kampanii wyborczej czy wojen w Iraku i na Bliskim Wschodzie. Nawet podczas wizyty w Ground Zero nie padło słowo „terroryzm”. Przesłanie wizyty Benedykta XVI koncentrowało się na czterech wartościach: wolności, wierze, pokoju i odpowiedzialności.

>>> Ostatnie pożegnanie ks. Georga Ratzingera. Benedykt XVI napisał do brata wzruszający list

Witając Papieża, George Bush powiedział, że Amerykanie są narodem, który ceni sobie znaczenie wiary w życiu publicznym. Podkreślił, że jest to kraj najbardziej rozwinięty gospodarczo, ale i najbardziej religijny. „Najprzewielebniejszy Ojcze Święty, zastajesz Amerykę otwartą na twe przesłanie, otwartą na Boga. Potrzebujemy twego przesłania”. Do tej kwestii przezwyciężenia rozdziału między wiarą i życiem oraz odrzucenia „fałszywej dychotomii między wiarą i życiem politycznym” nawiązał Benedykt XVI w homilii wygłoszonej na Yankee Stadium w Nowym Jorku. Kilkakrotnie podczas pielgrzymki, m.in. podczas spotkania z prezydentem Bushem w Białym Domu i na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Benedykt XVI podkreślał, że wiara, która nie wyraża się w życiu publicznym, staje się martwa.

Z kolei w przemowie powitalnej Benedykt XVI podjął temat amerykańskiej wolności. „Od zarania republiki dążenie Amerykanów do wolności kierowało się zawsze przekonaniem, że zasady życia politycznego i społecznego są ściśle związane z porządkiem moralnym opartym na panowaniu Boga Stwórcy. Autorzy narodowych dokumentów konstytucyjnych oparli się na tym przekonaniu, gdy ogłosili »oczywistą prawdę«, że wszyscy ludzie są stworzeni jako równi i wyposażeni w niezbywalne prawa, oparte na prawach natury i Boga mającego władzę nad naturą. Bieg amerykańskiej historii ukazuje trudności, zmagania, wielką determinację intelektualną i moralną, konieczne, by ukształtować społeczeństwo wiernie wcielające te szlachetne zasady w życie. W tym procesie, który uformował duszę narodu, przekonania religijne były stałą inspiracją i siłą wiodącą – na przykład w walce z niewolnictwem czy w ruchu na rzecz praw obywatelskich”.

fot. YouTube

Program pielgrzymki Benedykta XVI wyznaczył miejsca wielu spotkań, takich jak spotkanie z prezydentem w Białym Domu, nieszpory w Narodowym Sanktuarium z przesłaniem do biskupów, Msza św. w Nationals Park, spotkanie z nauczycielami w Katolickim Uniwersytecie Amerykańskim, spotkanie międzyreligijne w Centrum Kulturalnym Jana Pawła II (Waszyngton, 15–17 kwietnia) oraz przesłanie do Narodów w siedzibie ONZ, Msza św. w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku, spotkanie z seminarzystami i młodzieżą, Msza św. na stadionie Yankee (Nowy Jork, 18–20 kwietnia).

>>> Ratyzbona: spotkanie braci – papieża seniora z księdzem Ratzingerem [ZDJĘCIA]

Szczególnie ważnym punktem tej wizyty była niedzielna modlitwa w ruinach World Trade Center. Papież modlił się za wszystkich, którzy zginęli, a także za tych, którzy w jakikolwiek sposób ucierpieli wskutek tych zdarzeń. Wzywał Boga, by „przyniósł pokój naszemu okrutnemu światu – pokój do serc wszystkich mężczyzn i kobiet, oraz pokój pomiędzy narodami całej Ziemi”. Benedykt XVI modlił się o pokój na świecie na terenie Ground-Zero w miejscu symbolicznym, na którym stały wieże World Trade Center zniszczone przez terrorystów. „Boże zrozumienia, przybici ogromnym wymiarem tej tragedii, szukamy Twego światła i Twego przewodnictwa, gdy stoimy w obliczu tak straszliwych wydarzeń. Tym, których życie zostało oszczędzone, pozwól żyć tak, aby życia tu stracone nie poszły na marne”. Najczęściej komentowane przez media było zdecydowane wystąpienie Benedykta XVI na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Papież mówił o potrzebie właściwego rozeznania obecnej trudnej sytuacji światowej przez poszczególne państwa, o ich odpowiedzialności za budowanie ładu społecznego poprzez respektowanie godności i praw osoby ludzkiej. Zaznaczył, że wizja życia trwale zakorzenionego w wymiarze religijnym może pomóc w osiągnięciu tych celów, ponieważ uznanie transcendentnej wartości każdego mężczyzny i każdej kobiety sprzyja nawróceniu serca, co prowadzi do zobowiązania do oporu wobec przemocy, terroryzmu i wojny oraz do krzewienia sprawiedliwości i pokoju. „Dążenie do pokoju, sprawiedliwości, poszanowanie godności człowieka, współpraca i pomoc są wyrazem aspiracji ducha ludzkiego i stanowią ideały, w oparciu o które powinny być prowadzone wszelkie działania na arenie międzynarodowej” – mówił w poświęconym prawom człowieka przemówieniu w ONZ. Benedykt XVI podkreślił, że głównym jego celem było potwierdzenie aktualności Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 60. rocznicę jej uchwalenia oraz jej uniwersalnego fundamentu, jakim jest „godność osoby ludzkiej, stworzonej na obraz i podobieństwo Boga, aby współpracowała z Nim w realizacji wielkiego planu życia i pokoju”. W mowie pożegnalnej Papież prosił Amerykanów: „abyście pamiętali o mnie w swych modlitwach, gdy jednocześnie ja zapewniam was o moim uczuciu i mojej przyjaźni w Panu”.

Ks. Krzysztof Kietliński

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze