fot. PAP/EPA/Gailan Haji

Chrześcijanie w Iraku chcą być uznani za pełnoprawnych obywateli

Chrześcijanie w Iraku nadal postrzegają siebie jako obywateli drugiej kategorii, Podkreślił to syryjski arcybiskup katolicki Nathanael Nizar Wadih Semaan podczas wizyty w międzynarodowym dziele Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) 29 marca w Monachium.

Zdaniem irackiego hierarchy sytuacji nie zmienił upadek reżimu Saddama Husajna. „Żądamy konstytucji opartej na człowieczeństwie – nie na religii” powiedział tłumacząc, że konstytucja oparta na określonej religii oznacza, że można działać według zasad tej religii. Ale „nie tego chcą chrześcijanie, oni chcą przede wszystkim być traktowani jak obywatele Iraku”.

>>> Nowa fala przemocy wobec chrześcijan w Ziemi Świętej

Abp Nizar stoi na czele syryjsko-katolickiej archieparchii (archidiecezji) Adiabene-Irbilu, z siedzibą w Irbilu, stolicy Autonomicznego Regionu Kurdystanu. Według hierarchy, chrześcijanie starają się nawiązać dobre relacje z rządem centralnym oraz z administracją kurdyjską. Nie proszą o nic szczególnego, a jedynie o to, by ich ludzka godność była akceptowana tak samo, jak wszystkich innych Irakijczyków.

Według opublikowanego w języku niemieckim wiosną 2023 roku raportu PKwP „Prześladowani i zapomniani?” obowiązująca obecnie konstytucja Iraku z 2005 roku jest wewnętrznie sprzeczna. Z jednej strony chroni prawa religijne chrześcijan i innych mniejszości. Z drugiej strony wyznacza „islam jako religię państwową i źródło prawodawstwa”. Konwersja z islamu na chrześcijaństwo jest prawnie zabroniona. Chrześcijanie nadal czują się dyskryminowani w sprawach majątkowych, w miejscu pracy i na stanowiskach publicznych. Ponadto istnieje ciągłe zagrożenie ze strony chwilowo nieaktywnych komórek Państwa Islamskiego (IS).

>>> Zabrali mnie do celi bez światła [MISYJNE DROGI]

Ale rząd iracki wyciągnął też rękę do chrześcijan i innych mniejszości religijnych – wynika z raportu PKwP. Na przykład od 2020 roku Boże Narodzenie jest w całym kraju dniem świątecznym. Bardzo ważna była wizyta papieża Franciszka w Iraku w marcu 2021 roku, która dała nadzieję chrześcijanom.

Według szacunków PKwP liczba chrześcijan w Iraku wynosi dziś 150 tysięcy, podczas gdy w 2014 roku było ich około dwa razy więcej. Wtedy to rozpoczęły się akty przemocy zbrojnej IS, które doprowadziły do ludobójstwa na mniejszości chrześcijańskiej i zmusiły dziesiątki tysięcy wyznawców Chrystusa do ucieczki.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze