Cierpienie przyszło przez krzyż
Cierpienie z Krzyżem ma moc zbawczą – wskazywał biskup Edward Janiak podczas odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego w świętokrzyskim sanktuarium. Przybyło do niego blisko 300 leśników. To jednocześnie Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Eucharystii w intencji leśników i ich rodzin przewodniczył bp Edward Janiak, który przez blisko 20 lat pełnił posługę delegata KEP ds. duszpasterstwa pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej i ochrony środowiska. Koncelebrowali ja księża kapelani z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej.
Wieloletnia służba oblatów
Biskup podczas homilii pogratulował i wyraził słowa uznania ojcom oblatom za pokorną, ponad 80 – letnią służbę przy Krzyżu Chrystusa. Zwrócił też uwagę na fakt, iż sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego jest szczególnym i wyjątkowym miejscem, w którym także i leśnicy znajdują swą przestrzeń modlitwy, zawierzenia i budowania wspólnoty. „Znam Wasze środowisko już ponad 20 lat, wyszedłem z niego i czuję się cząstką was. Ciągle mnie mile zaskakujecie. Macie bowiem w swojej formacji zawodowej coś specyficznego. Jesteście bowiem bliżej Stwórcy poprzez codzienną pracę zawodową. Tak wiele razy doświadczyliście, jak wiele zależy od sił natury, a człowiek zawsze pozostaje jako współpracownik Pana Boga” – powiedział duszpasterz.
Lekcja cierpienia
„Niewątpliwie stojąc dziś pod Krzyżem Chrystusowym i dźwigając swój własny krzyż uczymy się lekcji cierpienia. Tutaj, w blasku krzyża, człowiek zaczyna lepiej rozumieć sensowność cierpienia. W cywilizacji Krzyża cierpienie nabiera Chrystusowej mocy. Ono staje się uczestnikiem tajemnicy Jezusowego Krzyża. Wówczas nabiera sensu cierpienie niewinnego dziecka, sprawiedliwego ojca, ale też błądzącego grzesznika, jeśli ten okaże chociaż odrobinę ludzkich uczuć i będzie naśladował Dobrego Łotra” – wskazywał biskup.
Po zakończeniu Mszy św. wszyscy uczestnicy oddali cześć Relikwii Chrystusowego Krzyża przez adorację i ucałowanie. To IV Pielgrzymka Leśników na Święty Krzyż, która odbywa się w ramach trwającego Tygodniowego Odpustu ku czci Podwyższenia drzewa Krzyża Świętego. Liturgię Mszy św. przygotowali pracownicy Nadleśnictwa Łagów, a oprawę muzyczną zapewnili sygnaliści z Technikum Leśnego w Zagnańsku.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X wieku do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |