Modlitwa o pokój i protest „our lives matter” po antychrześcijańskich zamieszkach w Pakistanie
Po antychrześcijańskich zamieszkach w Jaranwali, Konferencja Episkopatu Pakistanu ogłosiła, że w niedzielę 20 sierpnia będzie obchodzony specjalny dzień modlitwy. Pragniemy prosić o pokój, życie w zgodzie między wyznawcami różnych religii; chcemy powiedzieć „nie” dla wszelkiej formy przemocy i nienawiści – powiedział agencji Fides arcybiskup Lahauru, Sebastian Shaw.
Hierarcha dodał, że do modlitwy zaproszeni są też inni chrześcijanie oraz muzułmanie, wszyscy ludzie dobrej woli. Zjednoczeni dadzą znak, iż pragną „Pakistanu pokojowego, wolnego od nienawiści, gdzie szanuje się prawa i wolności wszystkich niezależnie od wyznania”.
>>> Pakistan: 146 zatrzymanych po zamieszkach, w tym 2 chrześcijan oskarżonych o bluźnierstwo
Zamieszki wybuchły w środę i trwały przez około 10 godzin. Tłum muzułmanów zdemolował ponad 20 miejsc kultu i sprofanował jeden cmentarz, niszcząc przy tym mieszkania w dzielnicy chrześcijan. Powodem było znalezienie wyrwanych kartek Koranu z bluźnierczymi komentarzami. Policja próbowała uspokoić tłum, ale ostatecznie poniosła porażkę i wycofała się. Po zamieszkach na miejsce sprowadzono dodatkowe siły dla zapewnienia bezpieczeństwa. W następstwie aresztowano 146 osób, także dwóch chrześcijan oskarżanych o znieważenie Koranu.
Atak potępiły władze cywilnie Pakistanu. Przewodniczący tamtejszego episkopatu abp Joseph Arsad apelował, by przywrócić poszanowanie prawa oraz prymat sprawiedliwości. Podobne wezwanie wystosował przywódca wspólnoty anglikańskiej bp Azad Marshal. Duchowny przyznał też, że w tak tragicznej sytuacji brakuje słów, by adekwatnie wyrazić ból.
W Karaczi chrześcijanie zorganizowali protest przeciwko przemocy. Na transparentach było m.in hasło „Our lives matter” („Nasze życia znaczą”). To odniesienie do znanego na całym świecie ruchu Black Lives Matter. To międzynarodowy ruch walczący o prawa osób czarnoskórych, wywodzący się ze społeczności afroamerykańskiej, którego celem jest walka z przemocą wobec osób czarnoskórych i z rasizmem systemowym. Ruch regularnie organizuje protesty przeciwko brutalności policji wobec osób czarnoskórych oraz przeciwko nierówności rasowej w amerykańskim wymiarze sprawiedliwości. Znakiem rozpoznawalnym Black Lives Matter jest uniesiona czarna pięść.
Galeria (9 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |