Egipt: władze zalegalizowały 53 kościoły

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rząd Egiptu zalegalizował 53 kościoły zbudowane przed wejściem w życie ustawy o budowie chrześcijańskich miejsc kultu. Została on przyjęta przez parlament 30 sierpnia 2016 r.

Sprawę tę rozpatrywała specjalna komisja rządowa, która stwierdziła, że te budowle sakralne spełniają wszytskie standardy wynikające z nowej ustawy. Był to pierwszy etap prac komisji, która ma zająć się legalizacją ponad 3 tys. kościołów. Wiele z nich wzniesiono spontanicznie, bez pozwoleń administracyjnych, które bardzo trudno było otrzymać. Stawało się to nieraz pretekstem do aktów przemocy wobec chrześcijan ze strony fundamentalistów islamskich.

Ustawa z 2016 r. jest krokiem naprzód wobec obowiązujących wcześniej tzw. 10 zasad z 1934 r. Zabraniały one m.in. budowy kościołów w pobliżu szkół, kanałów, budynków rządowych, linii kolejowych i w dzielnicach mieszkaniowych. Ścisłe wprowadzanie ich w życie w praktyce uniemożliwiało budowę nowych świątyń, szczególnie w Górnym Egipcie.

Od 2016 r. gubernatorzy muszą rozpatrzyć wnioski o możliwość postawienia nowych miejsc kultu niemuzułmańskiego w ciągu czterech miesięcy. Chrześcijanie otrzymali też prawo apelacji od podjętej decyzji.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze