Ekwador: biskupi pracują na rzecz dialogu społecznego
Biskupi Ekwadoru odnowili swoje zobowiązanie do budowania dialogu społecznego. Uczynili to po tym, jak w porcie w Guayaquil doszło w ostatnią niedzielę do kolejnego zamachu. Podłożony przez gang ładunek wybuchowy zabił 5 osób, a ranił blisko 30.
W różnych rejonach Ekwadoru nadal dochodzi do eskalacji przemocy. W ciągu ostatnich dwóch lat kraj ten był nieustannie dotykany przez protesty społeczne, które nasiliły się w 2022 roku, i domagały się obniżenia cen paliw oraz większych inwestycji w edukację i służbę zdrowia. Wiele z nich doprowadziło do poważnych niepokojów społecznych i krwawych starć z policją, powodując śmierć i setki rannych. Ostatnie tygodnie przyniosły eskalację protestów przeciwko władzy.
>>> Polak biskupem w Ekwadorze
Katoliccy biskupi tego południowoamerykańskiego kraju nie ustają w wysiłkach na rzecz dialogu między różnymi podmiotami politycznymi i społecznymi odpowiedzialnymi za możliwość zaprowadzenia w kraju pokoju. Od miesiąca duchowni towarzyszą spotkaniom organizowanym na uniwersytetach, w których biorą udział stowarzyszenia społeczne i zawodowe oraz rząd. Celem jest stworzenie platformy rozmowy między stronami i uzgodnienie środków zaradczych.
>>> Polski ksiądz zostaje biskupem w Ekwadorze [ROZMOWA]
Biskupi wezwali do cierpliwości. „Poruszane kwestie wynikają z rzeczywistości społecznej naznaczonej zaniedbaniem i ubóstwem. Proponowane rozwiązania nie zawsze odpowiadają wyzwaniom i potrzebom. Czasami […] możemy uwierzyć, że nie posuwamy się do przodu. Nic bardziej mylnego” – czytamy w komunikacie prasowym wydanym przez episkopat. Władze kościelne wezwały rząd i organizacje tubylcze, „by nie pozwoliły, by jakakolwiek kalkulacja polityczna lub partykularny interes powstrzymały je od drogi dialogu, jedynego sposobu zabezpieczenia kraju przed bezczynnością, chaosem i przemoc”. Zaznaczono także, że „każdy musi przyjąć historyczną odpowiedzialność za stworzenie polityki, która stawiając w centrum osobę ludzką, jest w stanie postrzegać różnorodność nie jako zło, które należy odrzucić, ale jako okazję do uczenia się od każdego i do poszerzania swoich punktów widzenia” – podsumowuje komunikat biskupów Ekwadoru.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |