misje zakonnicy

fot. cathopic

Elektrośmieci na pomoc misjom!

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Od dekanatu bodzentyńskiego rozpoczyna się dzisiaj zbiórka elektrośmieci, która wesprze inicjatywy misyjne, a do której w specjalnym komunikacie zachęca biskup kielecki Jan Piotrowski. Zbiórka będzie przeprowadzona we wszystkich dekanatach diecezji kieleckiej i potrwa do 1 lipca.

Bp Jan Piotrowski wydał komunikat dotyczący zbierania surowców wtórnych. Przypomina w nim efekty dotychczasowych zbiórek. „Dzięki pomocy duszpasterzy i diecezjan, udało nam się w ubiegłym roku zebrać ponad 300 ton elektroodpadów. Dzięki tej akcji wybudowaliśmy oddział okulistyki w szpitalu na Jamajce, gdzie posługują nasi misjonarze i misjonarki” – pisze. Biskup kilka miesięcy temu odwiedził Jamajkę i poświęcił nowy oddział szpitalny.

„Zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich mieszkańców diecezji kieleckiej o dołączenie do tak zaszczytnej akcji. Wystarczy przywieźć zużyty sprzęt w wyznaczone miejsce” – apeluje biskup kielecki.

Przypomina także o przeprowadzonych dotąd zbiórkach, np. makulatury. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców diecezji w tę sprawę, zbudowano już cztery studnie w Afryce, a koordynator akcji, Władysław Burzawa, przekazał już pieniądze na piątą – w Czadzie.

„Robiąc porządki w swoich domach nie tylko przyczyniamy się do ochrony środowiska, o czym przypomina nam papież Franciszek, ale również pomagamy tym, którym żyje się gorzej niż nam. Niech wszystkie inicjatywy służące pomocy innym ludziom wspiera Dobry i Miłosierny Pan” – podkreśla biskup kielecki.

Środki uzyskane poprzez zbiórkę elektrośmieci zostaną przekazane na projekty edukacyjne w Peru i na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Władysław Burzawa, diecezjalny koordynator akcji, zauważa, że czas przedświąteczny sprzyjał porządkom i pozbywaniu się zużytego sprzętu. Jest dobrej myśli co do przebiegu zbiórki, gdyż, jak tłumaczy, „diecezja ma już w tym zakresie swoje doświadczenie”. Na stronie diecezji kieleckiej znajduje się szczegółowy grafik odbioru elektrośmieci z dekanatów i telefony kontaktowe do koordynatorów, zajmujących się logistyką.

Zobacz także
Wasze komentarze