Filipiny: więźniowie mają wziąć udział w synodzie o synodalności
Episkopat na Filipinach wydał oświadczenie, w którym zaapelował o włączenie więźniów w proces synodalny. Ubiegła niedziela była w tym kraju 34. Niedzielą Świadomości Więziennej.
W komunikacie prasowym bp Joel Baylon z Legazpi, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa Więziennego przy filipińskim episkopacie, stwierdził, że to okazja do potwierdzenia wartości, które leżą u podstaw zaangażowania kapelanów, zakonników i zakonnic oraz świeckich pełniących służbę w więzieniach.
„Powinniśmy bronić życia przez okazywanie poszanowania ludzkiej godności i praw człowieka również osobom pozbawionym wolności” oraz „pomagać uwierzyć wielu z nich, że gdy otrzymają nowe życie po wyjściu z więzienia, będą mogli poczuć się dobrze przyjęci przez społeczeństwo” – napisał duchowny.
Jak zaznacza bp Baylon, zobowiązanie Kościoła do służenia więźniom stanowi również odpowiedź na zaproszenie papieża Franciszka do podążania razem podczas synodu. – Synodalność pozwala nam poznawać siebie nawzajem, zwłaszcza tych, którzy znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, często zepchniętych na margines społeczeństwa, o których ono zapomniało.
>>> Czy Synod o synodalności się uda? Zapytaliśmy misjonarzy
– Obyśmy pozwolili im doświadczyć solidarności i synodalności Kościoła, uznając ich godność jako osób ludzkich, broniąc życia tak, jak powinniśmy, w tym również ich marzeń i nadziei […]. Niech Duch Święty wspiera nas w tych wysiłkach i sprawi, że poczują się oni ważni i wartościowi – zakończył hierarcha.
Obecnie w więzieniach filipińskich przetrzymywanych jest ponad 165 tys. osób, z czego prawie 65 proc. czeka na proces. To jeden z najbardziej przepełnionych systemów więziennych na świecie, pomimo tego, że dziesiątki tysięcy osadzonych zostało zwolnionych podczas zagrożenia covid-19.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |