EPA/VATICAN MEDIA

Franciszek do młodzieży Mozambiku: wierzcie w miłość Boga i przemierzajcie drogi pokoju

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Ponieważ wierzycie w tę miłość, która umożliwia pojednanie jestem pewien, że macie nadzieję i nie będziecie ustawali w przemierzaniu z radością dróg pokoju – powiedział Franciszek podczas spotkania międzyreligijnego z młodzieżą na stadionie Maxaquene w stolicy Mozambiku – Maputo.

Na wstępnie papież komentując występy młodzieży i jej entuzjazm zauważył, że jest ona „radością tej ziemi, radością dnia dzisiejszego”. Wyraził wdzięczność z powodu obecności ludzi młodych reprezentujących różne wyznania religijne. Podkreślił, że z naszymi różnicami wszyscy jesteśmy potrzebni. – Razem, tak jak teraz, jesteście pulsem tego ludu, w którym każdy odgrywa rolę fundamentalną, w jednym projekcie twórczym, aby napisać nową kartę historii, kartę pełną nadziei, pokoju i pojednania. Czy chcecie napisać tę kartę? – zapytał Franciszek.

>>Franciszek jedzie do Mozambiku – bogatego kraju biednych i radosnych ludzi

EPA/VATICAN MEDIA

Nie możecie pozwolić, by skradziono wam radość

Ojciec święty wskazał, że młodzi pragnąc spełniać marzenia, przyczynić się do rozwiązania problemów kraju, nie mogą pozwolić, aby skradziono im radość. – Nie przestawajcie śpiewać i wyrażajcie siebie zgodnie z całym dobrem, którego nauczyliście się ze swoich tradycji. Niech nikt wam nie ukradnie radości! – zaapelował papież. Jednocześnie zachęcił do wystrzegania się rezygnacji i niepokoju. Jako przykład podał pochodzącego z Mozambiku portugalskiego piłkarza Eusebio da Silva, nazywanego „Czarną Panterą”, króla strzelców Mistrzostw Świata w 1966 roku, który musiał pokonać wiele trudności. Zauważył, że podobnie jak w drużynie piłkarskiej, także w zespole każdy gracz ma swoje własne cechy. Zachęcił młodych do trwania w jedności, pomimo istniejących różnic, odrzucając podziały i przeciwieństwa.

>>Papież Franciszek już w Mozambiku!

– Bądźcie zdolni do tworzenia przyjaźni społecznej … Marzcie razem z innymi, nigdy przeciwko innym – zaapelował papież. Przypomniał jednocześnie, że najpiękniejsze marzenia zdobywa się, mając nadzieję, cierpliwość i determinację, rezygnując z pośpiechu. – Najgorszym błędem byłoby porzucenie z powodu niepokoju, marzeń i pragnienia lepszego kraju – stwierdził Franciszek. Jako przykład wytrwałości podał kolejną postać z dziedziny sportu – jedną z najlepszych biegaczek na 800 metrów – Marię Mutoli.

EPA/VATICAN MEDIA

Nie wykluczajcie osób starszych

Ojciec święty zachęcił też młodych, by nie wykluczali osób starszych. – Powinniście dokonać własnej syntezy, ale słuchając, doceniając tych, którzy was poprzedzili – wskazał. Zaapelował o tworzenie wyłomu nadziei, który pomoże wykorzystać młodzieży jej kreatywność i znaleźć nowe drogi i nowe przestrzenie, by odpowiedzieć na problemy z poczuciem solidarności. Zaznaczył, że chodzi o wyciągnięcie ręki ku młodym bezdomnym i samotnym. – Starajcie się wzrastać w przyjaźni, również z tymi, którzy myślą inaczej, aby wzrastała między wami solidarność i stała się najlepszą bronią, by przekształcić historię – zachęcił papież.

Franciszek wskazał także na konieczność zaangażowania młodych w troskę o środowisko naturalne człowieka, domu, który należy do wszystkich i jest dla wszystkich.

>>Franciszek spotkał się z władzami Mozambiku. Zachęca do pojednania i pokoju

Młodzież Mozambiku jest miłowana przez Boga

Na zakończenie ojciec święty przypomniał młodzieży Mozambiku, że jest miłowana przez Boga. Jest to miłość prosta, niemal milcząca, dyskretna: nie przytłacza, nie narzuca się. – Wiem, że wierzycie w tę miłość, która umożliwia pojednanie. A ponieważ wierzycie w tę miłość, jestem pewien, że macie nadzieję i nie będziecie ustawali w przemierzaniu z radością dróg pokoju – powiedział papież na zakończenie spotkania z młodzieżą w Maputo.

Zobacz także
Wasze komentarze