Fot. facebook.com/Redemptoris Missio

Fundacja „Redemptoris Missio” na ratunek Afryce: wysłano ponad 10 ton opatrunków i środków higieny!

Lampy grzewcze dla noworodków, łóżka szpitalne, kozetki i fotele ginekologiczne, a także unit stomatologiczny oraz ponad 8 ton środków medycznych i 2 tony mydła zebrane w ramach akcji „Opatrunek na Ratunek” spakowano dziś do kontenera przed siedzibą Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” w Poznaniu.

Dary dotrą do polskich misjonarzy pracujących w 34 szpitalach i przychodniach w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej.

>>> Jacek Jarosz (Fundacja Redemptotris Missio): tutaj mało kogo stać na szpital [ROZMOWA] 

Trudne afrykańskie porody

„To wszystko uratuje życie tysiącom osób, pomoże pacjentom w najdalszych zakątkach świata, zapewni funkcjonowanie 34 szpitalom i przychodniom, które każdego dnia pomagają niezliczonej liczbie pacjentów” – mówi  Justyna Janiec-Palczewska.

Prezeska Fundacji „Redemptoris Missio” podkreśla, że do afrykańskich szpitali pacjenci często zgłaszają się już z zaawansowanymi zakażeniami, często po interwencji miejscowych szamanów i czarowników.

„Afrykańskie kobiety decydują się na poród dopiero wtedy, gdy czują, że różni się on w swoim przebiegu od poprzednich. Często przebywają na piechotę wiele kilometrów, by uzyskać pomoc przy porodzie. Ich mamy i babki rodziły swoje dzieci w chatach, ale jeśli był to poród powikłany, kończył się zgonem matki i dziecka” – opowiada.

Pomagać ubogim

Janiec-Palczewska zaznacza, że z relacji wolontariuszy Fundacji wynika, że jeśli w szpitalu nie było inkubatora, dziecko było ogrzewane butelkami z ciepłą wodą.

„Jak zawsze chciałabym szczególnie podkreślić fakt, że szpitale te pomagają swoim pacjentom niezależnie od ich wyznania i przekonań religijnych. Polscy misjonarze żyją i pracują w społeczeństwach wieloreligijnych. Osoby, którym pomagają ich szpitale, to najczęściej ludzie ubodzy. Żyjąc na prowincji, nie mają dostępu do usług medycznych, wielu z nich nigdy nie było u lekarza” – tłumaczy.

Justyna Janiec-Palczewska dodaje, że w marcu do Kamerunu pojedzie wolontariuszka fundacji, stomatolożka Sonia Janusz, i przez miesiąc będzie przyjmować pacjentów. Później przyjadą kolejni dentyści.

>>> Julia Buxakowska, lekarka w Senegalu: każde „wygrane” dziecko jest dla nas wielką radością

Fundacja „Redemptoris Missio” powstała w 1992 r. w Poznaniu z inicjatywy Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jej założycielami byli: prof. Zbigniew Pawłowski, ówczesny kierownik Kliniki Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych UMP, ks. dr Ambroży Andrzejak – misjolog oraz dr Norbert Rehlis.

Swoją działalnością fundacja objęła dotąd kilkadziesiąt misyjnych szpitali, przychodni i punktów medycznych w 50 krajach świata m.in. w Kamerunie, Zambii, Etiopii, Ugandzie, Kenii, Czadzie, Indiach, Gwatemali, Boliwii, na Madagaskarze i w Kazachstanie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze