Główny koordynator papieskiej wizyty w Iraku: to będzie wydarzenie historyczne
Motto papieskiej wizyty „Wszyscy jesteście braćmi” streszcza w jednym zdaniu pragnienia i marzenia ludu umęczonego wojnami oraz zamachami terrorystycznymi – uważa bp Basel Yaldo, biskup pomocniczy Bagdadu, główny koordynator podróży papieskiej ze strony Kościoła irackiego.
W logo oprócz zdania zaczerpniętego z najnowszej encykliki papieża znajduje się biały gołąb, symbol pokoju. Hierarcha zaznacza, że to pierwsza w historii, a zarazem długo oczekiwana wizyta głowy Kościoła katolickiego w tym kraju nad Tygrysem i Eufratem. Pielgrzymka Franciszka stanowi ogromne źródło nadziei na życie bez wojen, sporów i konfliktów, w klimacie wzajemnego szacunku i tolerancji dla całego ludu irackiego.
>>> Ks. Attalla: papieska wizyta w Iraku balsamem na rany zadane przez islamistów
Biskup Yaldo zwraca uwagę, że Ojciec Święty 5 marca po południu rozpocznie swoją wizytę w Bagdadzie, gdzie spotka się z władzami: prezydentem i premierem oraz korpusem dyplomatycznym. W katedrze chaldejskiej odprawi mszę, a następnie odwiedzi katedrę obrządku syryjsko-katolickiego, w której w wyniku zamachu w 2010 roku zginęło blisko 50 osób.
Najważniejszym etapem pielgrzymki Ojca Świętego będzie wizyta w Ur Chaldejskim na południu Iraku, skąd nasz ojciec Abraham wyruszył z misją powierzoną przez Boga. Tutaj odbędzie się spotkanie przedstawicieli wszystkich religii: chrześcijan, muzułmanów, żydów, jazydów, sabejczyków, wszystkich. W programie znajduje się również wspólna modlitwa. Następnie, trzeci etap pielgrzymki będzie miał miejsce w Mosulu. To dla nas bardzo ważne miasto, ponieważ większość chrześcijan żyjących w Iraku pochodzi z tego miasta. (bp Basel Yaldo)
>>> Iracki biskup: Franciszek realizuje marzenie Jana Pawła II sprzed 20 lat
Wskazuje, że „starożytne miasto Imperium Asyryjskiego, Niniwa, dzisiaj nosi nazwę Mosul”. Tutaj papież będzie się także modlił za ofiary wojen i przemocy podczas okupacji tych ziem przez Państwo Islamskie. W ciągu jednej nocy z miasta zostało wygnanych i zmuszonych do ucieczki ponad 120 tys. chrześcijan. – Musieli pozostawić wszystko, kiedy ISIS wtargnęło do ich domów i wiosek – przypomina hierarcha. Ojciec Święty odwiedzi także Karakosz, chrześcijańską miejscowość na Równinie Niniwy, gdzie aktualnie dociera pomoc do wygnanych wcześniej wyznawców Chrystusa, aby mogli wrócić na swoje ziemie. Franciszek przybędzie również do Irbilu, w regionie Kurdystaniu, gdzie odprawi Mszę, w której weźmie udział prawdopodobnie około 10 tys. chrześcijan przybyłych z całej okolicy. Wizyta w tym mieście będzie również wyrazem tego, że papież przybywa do wszystkich Irakijczyków.
>>> Bez naszego wsparcia chrześcijanie Bliskiego Wschodu nie przetrwają
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |