Nawrót epidemii Eboli fot. EPA/MARK NAFTALIN

Gwinea: rząd ogłosił wybuch epidemii eboli

Cztery osoby zmarły w tym roku w Gwinei w wyniku zakażenia wirusem ebola – oświadczyły służby medyczne tego kraju. W związku z tym władze zdecydowały się ogłosić wybuch epidemii. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o dwóch nowych przypadkach zakażenia w stolicy Konakry.

– Jesteśmy naprawdę zaniepokojeni, w regionie Nzerekore (południowy wschód) odnotowano już cztery zgony z powodu gorączki krwotocznej ebola, w tym dwie w mieście Nzerekore i dwie w sub-prefekturze Goueke – powiedział minister zdrowia Gwinei Remy Lamah.

– Pod koniec stycznia zachorowała pielęgniarka z Goueke, która następnie zmarła i 1 lutego została pochowana – tłumaczył szef Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (ANSS) Sakoba Keita. – Wśród uczestników pogrzebu osiem osób miało objawy eboli: biegunkę, wymioty i krwawienie. Trzy z nich zmarły, a cztery inne są hospitalizowane w Nzerekore.
Władze medyczne kraju nie ukrywają, że wykrycie nowych przypadków zakażenia, po raz pierwszy do 2016 roku, może oznaczać nawrót epidemii. – Poczyniliśmy wszystkie przygotowania, gotowy jest zespół ostrzegawczy, który będzie identyfikował kontakty zakażonych ludzi – mówił Lamah.

– Martwię się jako człowiek, ale zachowuję spokój, bo poradziliśmy sobie z pierwszą epidemią. Jutro odbędzie się spotkanie kryzysowe w tej sprawie – dodał.

MELANIE ATUREEBE, PAP/EPA

O alarmującej sytuacji mówi też WHO, która została poinformowana o dwóch możliwych przypadkach Eboli w Konakry. „Trwają badania potwierdzające” – napisał na Twitterze dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

>>> Afryka: cały świat mówi o koronawirusie, a zapomina o groźnej eboli 

Dwa dni temu trzeci w ostatnich tygodniach przypadek zakażenia wirusem eboli potwierdziły władze Demokratycznej Republiki Konga. Wirusa wykryto w mieście Butembo we wschodniej prowincji Kiwu Północne, gdzie znajdowało się epicentrum epidemii, trwającej od sierpnia 2018 r. do czerwca 2020. Stwierdzono wówczas 3481 przypadków zakażenia, z których 2299 zakończyło się śmiercią.

Dotychczas Demokratyczna Republika Konga doświadczyła 11 epidemii eboli, najwięcej na świecie. Ostatnia zakończyła się w grudniu 2020 roku na zachodzie kraju, gdzie zachorowało 130 osób, z których 55 zmarło.

Największa epidemia tego wirusa miała miejsce w Afryce Zachodniej w latach 2013–2016, kiedy to ponad 11 300 osób zmarło w Gwinei, Liberii i Sierra Leone.

Ebola szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.

Obecnie istnieją dwie eksperymentalne szczepionki na ebolę. Jedna z nich, stosowania w DRK w 2019 roku, nosi nazwę mAb114 i została opracowana w Stanach Zjednoczonych. W tym celu wykorzystano przeciwciała uzyskane od osoby, która przeżyła epidemię z 1995 roku w mieście Kikwit na zachodzie kraju. Podczas testów na małpach terapia dała 100-procentową skuteczność.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze