bezdomny emigrant

Fot. pixabay

Hiszpania: Kościół sprzeda nieruchomości, by pomóc potrzebującym

Do zachowania nadziei, solidarności i wzajemnej pomocy zachęcają hiszpańscy biskupi w bożonarodzeniowych listach. Skutki ekonomiczne pandemii dotykają coraz więcej rodzin. Kard. Antonio Cañizares jest gotów przeznaczyć majątek diecezjalny na pomoc potrzebującym.

„Najlepszymi i najbardziej autentycznymi życzeniami z okazji Bożego Narodzenia, jakie możemy złożyć innym, szczególnie w obecnej sytuacji pandemii, to pokazanie w słowach i gestach, że Bóg jest z nami, szczególnie z cierpiącymi i zranionymi na różne sposoby. Żywe świadectwo to Bóg, który zechciał urodzić się wśród najbardziej ubogich” – stwierdził hierarcha.

>>> Hiszpania: pierwsza izba parlamentu przyjęła rządowy projekt legalizacji eutanazji

Wobec kryzysu, do jakiego doprowadziła pandemia, kard. Cañizares zapowiada, że archidiecezja Walencji sprzeda swoje nieruchomości, aby pomóc potrzebującym i ofiarom kryzysu. To jest „dowód i znak, że Bóg jest z nami, że nie opuszcza człowieka i nie zostawia go samego”. Do tego samego zachęca życie zakonne. „Bóg dał wszystko. Dlaczego nie możemy zrobić tego także i my?” – pyta kard. Cañizares.

Nawiązuje również do przyjętej kilka dni temu ustawy o eutanazji. Stwierdza, że „jest to ustawa regulująca prawo, które nie istnieje”. W przyszłości będzie ona miała poważne konsekwencje i przyniesie wiele cierpienia.

„Pandemia przyniosła ciemność, niepokój, zamieszanie, ból i łzy po utracie najbliższych – mówi kard. Carlos Osoro z Madrytu. – Nie może jednak usunąć z naszego życia ducha Bożego Narodzenia, który powinien objawić się w radości. Radość jest znakiem odróżniającym ucznia Chrystusa. Bóg nas kocha, jest z nami i przychodzi, aby dać nam swoje światło, pokój, miłość i swoje serce. Boże Narodzenie bez Jezusa jest niczym”.

>>> Hiszpania: sąd skazał organizatorkę obrazoburczego marszu

Z kolei abp Francisco Javier Martínez z Grenady podkreśla, że pandemia ujawniła wiele słabości, a nawet zła w społeczeństwie i w ludziach. Takim złem jest chciwość, która stała się „główną cnotą życia społecznego, niszcząc nasze człowieczeństwo tak samo, a może jeszcze bardziej niż sam wirus”. Pandemia ukazała też „znaki pięknego i dobrego człowieczeństwa, a szczególnie solidarność i wzajemną pomoc, świadomość, że wszyscy potrzebujemy się nawzajem”.

Do solidarności zachęca również kard. Juan José Omella z Barcelony. Kryzys wywołany pandemią pogłębia się coraz bardziej. Przykładem są coraz dłuższe tzw. „kolejki głodowe”, które ustawiają się w parafiach po żywność.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze