Indonezja: 97 ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi

Do 97 wzrosła liczba osób, które zginęły wskutek trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,5, które w środę nawiedziło prowincję Aceh w północnej części Sumatry w Indonezji – podała indonezyjska agencja geofizyki. Kilkadziesiąt budynków uległo zniszczeniu. 

Generał Tatang Sulaiman oświadczył, że większość osób zginęła w okręgu Pidie Jaya, położonego najbliżej epicentrum trzęsienia ziemi, które nastąpiło pod dnem oceanu. Cztery żywe osoby zostały wydobyte spod gruzów; wyraził nadzieję, że pod zawalonymi budynkami może być jeszcze kilka osób, ale nie powiedział, czy osoby te żyją. „Mam nadzieję, że będziemy w stanie skończyć wydobywanie ludzi spod gruzów przed zachodem słońca” – dodał. W rejon trzęsienia ziemi wysłano kilka tysięcy ratowników, w tym kilkuset żołnierzy.

Według amerykańskich służb geofizycznych (USGS) epicentrum wstrząsów znajdowało się pod dnem morskim na głębokości 8,2 km, w odległości ok. 10 km od miejscowości Reuleuet, w prowincji Aceh, na północy wyspy Sumatra, w zachodniej części Indonezji. Po głównym wstrząsie zarejestrowano co najmniej pięć wstrząsów wtórnych.

Do tragedii doszło około godziny 5 nad ranem czasu lokalnego. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości ok. 10 km od miejscowości Reuleuet, w prowincji Aceh, a hipocentrum trzęsienia – na głębokości 17 km. Po głównym wstrząsie zarejestrowano co najmniej pięć wstrząsów wtórnych. Najbardziej ucierpiało miasteczko Meureudu. Buldożery próbowały usunąć gruz z miejsc, gdzie najpewniej zostały zasypane trzy osoby. Według przedstawiciela lokalnych władz w okręgu Pidie Jaya ponad 40 budynków, w tym meczety, domy mieszkalne i sklepy, zostały zniszczone lub uszkodzone. Okręg ten leży 18 km na południowy zachód od epicentrum – precyzuje agencja AP. w małej miejscowości Meureudu. Część mieszkańców zdołała opuścić swoje domy, innych trzęsienie ziemi zaskoczyło we śnie.

W miejscowościach Lhokseumawe i Sigli ludzie w panice wybiegali ze swoich domów szukając bezpiecznych miejsc na otwartej przestrzeni. W wielu rejonach prowincji zerwana została sieć energetyczna. Wysłano ekipy ratunkowe, które poszukują dalszych ofiar.

Trzęsienie ziemi odczuwalne było w całej prowincji. Pod koniec grudnia 2004 r. prowincja Aceh została zdewastowana przez katastrofalne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,2. Spowodowało ono gigantyczne fale tsunami sięgające 15 metrów, które spustoszyły tereny nadmorskie państw leżących wokół Oceanu Indyjskiego. Epicentrum znajdowało się wówczas ok. 250 km na południowy wschód od miasta Banda Aceh. Zginęło, według różnych szacunków, od 230 do prawie 300 tys. ludzi w ośmiu krajach, a kilka milionów straciło dach nad głową.

Indonezja, będąca największym archipelagiem na świecie, położona jest na tzw. ognistym kręgu wulkanów i styku płyt tektonicznych; jest to rejon silnej aktywności sejsmicznej otaczający Ocean Spokojny.

Fot. PAP/ EPA/HOTLI SIMANJUNTAK, RAIHAL FAJRI

Galeria (15 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze