Indonezja: władze ostrzegają przed sektą chrześcijańską z Chin
Władze Indonezji ostrzegły ludność przed działalnością sekty chrześcijańskiej z Chin. W sposób agresywny werbuje ona nowych zwolenników zwłaszcza wśród nastolatków w zamieszkanej w większości przez katolików prowincji Małe Wyspy Sundajskie Wschodnie.
Członkowie „Kościoła Boga Wszechmocnego” (CAG), znanego również jako „Eastern Lightning” (Wschodnie Oświecenie), za pośrednictwem mediów społecznościowych skupiają się głównie na pozyskiwaniu kobiet i dzieci.
Przedstawicielka władz powiedziała azjatyckiej katolickiej agencji prasowej UCANews, iż CAG nie ma swoich świątyń, lecz działa na platformach Whatsapp i Facebook. W tym roku odbyły się dwa spotkania prezentacyjne w sanktuarium maryjnym w mieście Ruteng.
>>> Chiny: rozpoczęło się zgromadzenie przedstawicieli katolików chińskich
Władze wezwały duchownych katolickich i protestanckich oraz dyrektorów szkół, aby informowali o wszelkiej działalności CAG. Proboszcz katolicki Laurensius Sopang powiedział agencji, że jego księża są na tę sprawę uwrażliwieni. „Będziemy współpracować z władzami, aby stłumić wpływy sekty”, zapewnił kapłan.
Świecki katolik Markus Dermin oświadczył, że członkowie sekty są aktywni na Facebooku od około sześciu miesięcy. „Jeśli nie rozumiemy dobrze nauczania katolickiego, to na pewno wpadniemy w ich pułapkę. Oni na przykład nie zgadzają się na spowiedź uszną przed kapłanem. Odbyłem z nimi długą debatę, dlatego usunęli mnie z grupy” – stwierdził Dermin. Podkreślł, że katolicy muszą być czujni i przestrzegać prawdziwej nauki Kościoła katolickiego.
>>> Chiny: w katedrze świętowano rocznicę utworzenia partii komunistycznej
Kościół Boga Wszechmocnego to wspólnota religijna powstała w Chinach około 1991 roku. Jej założyciel, fizyk Zhao Weishan uciekł około 2000 roku z kraju do USA, gdzie otrzymał azyl polityczny jako osoba prześladowana na tle religijnym. Najważniejsza doktryna grupy głosi, że oczekiwany powrót Chrystusa już nastąpił w postaci 30-letniej Chinki Yang Xiangbin.
Rząd Chin zabronił działalności sekty, określając ją jako niebezpieczną. Grupie zarzuca się działania przestępcze, m.in. porwania ludzi. Stosunki CAG z Kościołami chrześcijańskimi w Chinach są napięte, ponieważ, zdaniem ekspertów, sekta stosuje ordynarne metody rekrutacji nowych członków w tradycyjnych Kościołach.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |