Irak: co najmniej 34 chrześcijan kandyduje w wyborach do nowego parlamentu
Krajobraz partii politycznych w Iraku jest bardzo rozdrobniony. Ostatnio agencja watykańska Fides wymieniała liczbę ponad 260 partii, powiązanych w około 44 sojuszach. Ale tylko niespełna jedną trzecią wszystkich kandydatów można przypisać do którejś z partii, a większość sojuszy, funkcjonujących podczas ostatnich wyborów w 2018 roku, znów się rozpadła.
>>> Papież po wizycie w Iraku: słyszałem tam głosy bólu, ale i nadziei
Iracki system wyborczy przewiduje co najmniej pięć miejsc w parlamencie dla mniejszości chrześcijańskiej. Są one przypisane do pięciu prowincji: Bagdadu, Kirkuku, Irbilu, Dahuku i Niniwy.
Od czasu marcowej wizyty papieża Franciszka w Iraku nieliczna mniejszość chrześcijańska ma nową nadzieję na poprawę sytuacji politycznej. W klimacie papieskiej wizyty patriarcha chaldejski kard. Louis Sako bardziej intensywnie domaga się konstytucji gwarantującej wszystkim takie same prawa obywatelskie, sprawiedliwość i przepisy prawne dla wszystkich ludzi w Iraku.
>>> Michał Kłosowski: pielgrzymka papieża do Iraku owocuje [ROZMOWA]
„Nie będzie przyszłości, jeśli ustanowimy system wyznaniowy, parytety, klasy i bariery między obywatelami”, powiedział kard. Sako w niedawnym wywiadzie telewizyjnym dla kurdyjskiej stacji Rudaw. Podkreślił, że jeśli Irak ma się rozwijać, musi uczyć się od Zachodu i innych krajów Bliskiego Wschodu, które wprowadziły świecki system cywilny i rozdział religii od państwa.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |