Irak: nowy program telewizyjny ma zachować stary język, którym posługują się chrześcijanie
Zmniejszająca się i pogrążona w konfliktach społeczność chrześcijańska w Iraku prowadzi kampanię na rzecz ocalenia swojego zagrożonego języka, starosyryjskiego aramejskiego (również syro-aramejskiego). Rząd w kraju również uznał znaczenie tego języka, którym mówi się od ponad 2000 lat, i uruchomił stację telewizyjną „Al-Syriania”, poinformowały 31 maja azjatycka agencja katolicka „UCANews” i portal „Vatican News”.
Od kwietnia kanał oferuje różnorodne programy, w tym filmy, sztukę i historię. Wiele programów jest nadawanych w starożytnym dialekcie syro-aramejskim, natomiast wiadomości przekazywane są tylko w klasycznym syryjskim (syriackim). Według dyrektora Jacka Anwii, stacja ma również na celu zachowanie starożytnego języka syriackiego przez rozrywkę. Swego czasu ta odmiana syryjskiego była szeroko rozpowszechniona na całym Bliskim Wschodzie, dlatego Bagdad ma „obowiązek uratować go przed wyginięciem”.
>>> Irak: wielkanocne dzwony ważnym znakiem zmartwychwstania miasta
Językiem tym tradycyjnie posługują się chrześcijan w Iraku i sąsiedniej Syrii, głównie w domach, ale także w niektórych szkołach i podczas nabożeństw. Ogólnie jednak liczba osób mówiących po syriacku w obu krajach bardzo zmalała w ostatnich lat, ponieważ z powodu długotrwałych konfliktów wiele osób wyemigrowało do bezpieczniejszych krajów. Szacuje się, że w ciągu zaledwie dwóch dziesięcioleci liczba chrześcijan w Iraku zmniejszyła się o ponad dwie trzecie.
Kawthar Askar, kierownik wydziału języka syriackiego na Uniwersytecie Salahaddin w Erbilu, wyjaśnia, że język syro-aramejski jest obecnie „zepchnięty na margines”. Nie można jeszcze mówić, że jest już „martwy”, ale grozi mu całkowite zniknięcie. Jako powód podaje migrację, ponieważ emigrujące rodziny często mówią w tym języku tylko między sobą, a następne pokolenia już go porzucają. Zagrożony język jest nadal nauczany na wydziale kierowanym przez Askara na uniwersytecie, można się go również uczyć w Bagdadzie. Imad Salem Jajjo, odpowiedzialny za oświatę syryjską w ministerstwie edukacji, twierdzi, że ta starożytna forma języka syryjskiego jest nadal nauczana w 265 szkołach w całym Iraku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |