Symbolem Japonii jest wulkan Fuji, legendarne dla Japończyków wzniesienie. fot. unsplash.com

Japończycy z uwagą oczekują na przyjazd papieża

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Japończycy z wielkim zainteresowaniem oczekują na przyjazd do ich kraju papieża Franciszka. Będzie to dobra okazja, aby mogli lepiej poznać naszą religię i zrozumieć historię obecności chrześcijan na ich wyspach – mówi ks. Pasini z Watykanu

 

Prefekt Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej, ks. Cesare Pasini udał się do Japonii z konferencjami poświęconymi historii prześladowań tamtejszych katolików od końca XVI do połowy XIX wieku. Ich opisy zostały odnalezione w dokumentach znajdujących się w Bibliotece Watykańskiej, a przekazanych przez misjonarza ks. Mario Marega, salezjanina. W ich odnowieniu, uporządkowaniu i degitalizacji pomagały także instytucje japońskie.

>>> Japonia: Franciszek odwiedzi miejsce egzekucji polskiego misjonarza

– Dla nich jest to interesujące zarówno z punktu widzenia historycznego, jak i socjologicznego, gdyż mówią wiele o życiu społeczeństwa w tamtym okresie. Interesuje ich także samo chrześcijaństwo, trochę z punktu widzenia kulturowego, ale także i religijnego – zaznacza ks. Pasini

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego kapłan odniósł się także do zainteresowania, jakie wśród Japończyków wzbudza zapowiedziana na koniec listopada wizyta papieża Franciszka.

>>> Japonia: huragan Hagibis nie ma wpływu na papieską wizytę

– Japończycy wielką uwagę poświęcają zbliżającej się wizycie papieża. Na plakatach, informujących o konferencji w Ōita widziałem napis, że została ona zorganizowana na cześć papieża Franciszka. To bardzo wyraźnie wskazuje, jaką wagę przywiązują oni do tej wizyty. Rozmawiałem z dziennikarzami, którzy zwrócili mi uwagę, że na masztach obok flagi japońskiej powiewała także flaga watykańska. To wyraz wielkiego zainteresowania zbliżającym się spotkaniem. Oni już są bardzo wdzięczni, że będą mogli papieża przyjąć i posłuchać – mówi prefekt.

Papież uda się w podróż apostolską do Tajlandii i Japonii w dniach od 19 do 26 listopada bieżącego roku.

Zobacz także
Wasze komentarze