Japonia: sympozjum nt. św. Maksymiliana Kolbego

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Sympozjum, na którym przypomniano działalność społeczną św. Maksymiliana Kolbego i innych polskich misjonarzy w Japonii odbyło się 30 listopada na jezuickim uniwersytecie Sophia w Tokio.

Przemówienia wprowadzające do sympozjum „Wyzwania stające przed opieką społeczną w Japonii: przesłanie męczennika Oświęcimia św. Maksymiliana Kolbego” wygłosili: ambasador RP Jacek Izydorczyk oraz nuncjusz apostolski w Japonii abp Joseph Chennoth.

Działalność św. Maksymiliana w Japonii, a także trzech innych polskich misjonarzy: br. Zenona Żebrowskiego, o. Mirosława Mirochny, ks. Michała Moskwy (salezjanina, zmarłego w 2016 r.) oraz japońskiej kandydatki na ołtarze Satoko Kitahary (która współpracowała z br. Zenonem) przedstawili trzej prelegenci: o. Shinichiro Tanizaki OFMCap. (redaktor „Dzieł wszystkich” św. Maksymiliana w języku japońskim), Jin Ishitobi (reżyser, fotografik i autor książki „Kaze no Shisha” – „Brat Zenon Żebrowski: wysłannik wiatru”) oraz Ichizaburo Tochimoto (profesor wykładający „Opiekę Społeczną” na uniwersytecie Sophia). Wszyscy trzej prelegenci zgodnie zauważyli „miłość, pasję i zawierzenie Opatrzności widoczne w działalności polskich misjonarzy”.

W dyskusji panelowej dotyczącej współczesnych problemów w tym kraju podkreślono mającą ponadczasowy charakter zdolność św. Maksymiliana do tworzenia miłości, tam gdzie jej nie ma, nawet w piekle obozu koncentracyjnego. Święty miał zdolność przywrócenia ludzkiej godności, co było oparte na głębokiej wierze w obecność Boga, który jest miłością. Dziś, we współczesnej Japonii, dalej nie przestaje to być wyzwaniem.

W sympozjum wzięło udział kilkuset studentów uniwersytetu Sophia. W przerwie między referatami pokazano sekwencje z filmu „Dwie korony”, którego japońska premiera odbędzie się 9 grudnia w kinie przy Muzeum Fotografii w Tokio-Ebisu.

Sympozjum zorganizowano przy współudziale Instytutu Polskiego w Tokio.

Japonia: sympozjum nt. św. Maksymiliana Kolbego
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze