Fot. pixabay

Japoński kardynał został papieskim wysłannikiem na Filipiny

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek mianował kard. Thomasa Maedę, arcybiskupa Osaki swoim legatem na uroczystości 60-lecia odbudowy katedry w Manili, na Filipinach, która jest dedykowana Niepokalanemu Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie to będzie miało miejsce 8 grudnia.

W liście do specjalnego wysłannika Ojciec Święty wspomina, że papież Grzegorz XIII utworzył 440 lat temu pierwszą diecezję w Manili, obejmującą cały archipelag. To właśnie z tego miejsca, gdzie wiara katolicka dynamicznie się rozwijała i przynosiła dojrzałe owoce wyruszali misjonarze, aby nieść Ewangelię na cały region Dalekiego Wschodu. W roku 1593 papież Klemens VIII ustanowił pierwszą metropolię oraz trzy inne diecezje. Katedra w Manili stała się matką kościołów całego narodu filipińskiego.

Na przestrzeni wieków cierpiała ona z powodu trzęsień ziemi, pożarów oraz innych katastrof naturalnych. W czasie bombardowań podczas ostatniej wojny światowej została poważnie uszkodzona, a następnie została odbudowana i w roku 1958 ponownie konsekrowana. Papież Franciszek na zakończenie swojego listu prosi kard. Maedę o przekazanie apostolskiego błogosławieństwa wszystkim Filipińczykom.

Zobacz także
Wasze komentarze