Jasna Góra: jesienne zebranie środowisk misyjnych
Szczególne przygotowanie do ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego przeżywają na Jasnej Górze uczestnicy dorocznego jesiennego zebrania Papieskich Dzieł Misyjnych i innych środowisk misyjnych. Spotkanie stanowi kolejną okazję do rozbudzenia jeszcze większej świadomości misyjnej i podejmowania z nową energią przemiany życia i duszpasterstwa.
Spotkanie tradycyjnie stanowi okazję do podsumowania różnych działań misyjnych, tego co już udało się przygotować i wypracować. W związku ze zbliżającym się Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, który obchodzić będziemy w październiku, jest to także sposobność do wymiany doświadczeń i pomysłów, by jeszcze radośniej i owocniej służyć misjom.
– Już w kuluarach czujemy atmosferę misyjnej radości – mówi ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych. Podkreśla, że „będzie to nie tylko czas budzenia do misji i do misyjnej odpowiedzialności, ale także cieszenia się tym, co już udało się dla misji zrobić”. – Integracją środowiska, wymianą doświadczeń, wspaniałymi ludźmi, którzy mogą fascynować tym, jak w szarej codzienności służą misjom: swoim cierpieniem, modlitwą, inicjatywami, pomysłami, darem materialnym – wyjaśnia ks. Atłas.
>>> Miesiąc Misyjny na misyjne.pl
W spotkaniu uczestniczą misjonarze, ci którzy posługiwali na misjach, ale najwięcej jest animatorów i formatorów misyjnych, tych którzy w swoich środowiskach są „lokomotywami misyjnymi”, którzy mają głowy i serca pełne pomysłów.
Ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych przypomniał, że Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny przebiegać będzie pod hasłem „Ochrzczeni i posłani”. – To kwintesencja współpracy misyjnej, aby każdemu ochrzczonemu przypomnieć, że naszym pierwszym powołaniem jest ewangelizacja, poprzez świadectwo życia, poprzez świętość życia i nieustanne nawracanie się – zauważył kapłan.
Przypomniał, że Jan Paweł II napisał w jednej z encyklik, że „misje prowadzą do nawrócenia i do uświęcenia”, a my możemy dopowiedzieć, że prowadzą jeszcze do diakonii – do służby w Kościele.
– To hasło odnosi się do wszystkich, nie tylko do kapłanów, sióstr, misjonarzy, ale do każdego kto został zanurzony w męce i śmierci Chrystusa – zaznaczył sekretarz PDM.
Podkreślił, że „Kościół jest ciągle na drodze misyjnej i nikt z nas może spać spokojnie jeśli wie, że jeden z naszych braci na świecie, nie słyszał jeszcze o Chrystusie”. – Jest nas, katolików, miliard dwieście milionów na świecie. Tylu powinno być misjonarzy – zauważył.
– Jesteś zbawiony, Chrystus oddał za ciebie życie, spłacamy ten dług głosząc Chrystusa tak, jak potrafimy i w tych środowiskach, gdzie nas postawił: w świętości życia małżeńskiego, wdowiego, kapłańskiego – powiedział ks. Będziński.
Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych zauważa, że na październik już przygotowana została bogata „oferta” misyjna. – Są materiały formacyjne dla dzieci, rozbudowany zeszyt liturgiczno-formacyjny na Tydzień Misyjny, powstało wiele artykułów prasowych, tak by każdy, kto chce, mógł się zaangażować – dodaje ks. Atłas.
Podkreśla, że rozmowy dotyczą też dalszej przyszłości. – Rozmawiamy np. o wypracowaniu nowej formuły w miejsce Kongresów Misyjnych Dzieci, które chyba już się przeżyły. Wsłuchując się w głosy oddolne myślimy bardziej o synodzie, w którym wzięli by udział przedstawiciele diecezji, te bardziej aktywne misyjne środowiska, które mogły by spotkać się, podyskutować, zapoznać z nowymi sposobami służby, ze świadkami misji i potem dzielić się tym z innymi – powiedział ks. Atłas.
Za papieżem misjonarze przypominają, że „terytoria misyjne, stary i nowy świat, potrzebują ewangelizatorów, tu i teraz”. Zaznaczają, że misje to nie „przeciąganie kto więcej, ale to łaska, bo misje to sprawa wiary”.
– Jestem ochrzczony, noszę w sobie łaskę wiary, jestem powołany do głoszenia – podkreślają. Dodają, że Kościół jest powszechny i „ nie ma nacjonalizacji Kościoła”. – My idziemy głosić Chrystusa Zmartwychwstałego, a nie Kościół europejski, portugalski, hiszpański czy jakikolwiek inny. Wiemy, że w przeszłości Kościół przeżywał pewne niezrozumienie Ewangelii, ale dzisiaj głoszenie we wszystkich kulturach, odbywa się z ogromnym szacunkiem – twierdzi ks. Będziński.
Sekretarz Papieskich Dzieł Misyjnych zauważa, że wciąż „wielu jest tych, którzy poszukują Prawdy, gdzieś w puszczy amazońskiej, na stepach Mongolii, Kazachstanu, wielu jest, tych którzy wciąż szukają a Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem”. – My nie możemy nie głosić Jezusa Zmartwychwstałego. Nigdy nie ma narzucania, ale jest wspólne poszukiwanie Prawdy, jednej Prawdy, bo wielu prawd nie ma – podkreśla kapłan.
Jego zdaniem, w tym poszukiwaniu zachowany jest dziś dialog, „nie ma narzucania i nikt nie może mówić, że głoszenie Ewangelii jest naznaczone złamaniem kultury czy wolności, wręcz przeciwnie. Misjonarze często zanim ewangelizują mieszkają wiele lat razem z miejscowymi ludźmi znosząc razem z nimi wszystkie trudy i pomagając, dopiero potem mówią, że żyją tak ze względu na Chrystusa”.
Zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych i środowisk misyjnych odbywa się w Częstochowie ze względu na Jasną Górę. – Tu jest centrum Kościoła w Polsce a misje i ewangelizacja odbywają się tylko w Kościele i z mandatu Kościoła, Gdzie jest Maryja, Gwiazda Nowej Ewangelizacji, Pierwsza Misjonarka tam jest Chrystus. Jeśli nie chcemy pomylić misyjnych dróg musimy być u Matki – podkreśla ks. Maciej Będziński.
Papieskie Dzieła Misyjne oraz Wydawnictwo Missio-Polonia, we współpracy z dyrektorami diecezjalnymi, animatorami i przyjaciółmi PDM, odpowiadając na wyzwanie papieża Franciszka, przygotowały wyjątkowe misyjne materiały liturgiczne – wzbogacone o scenariusze katechez, modlitwę na Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny i naklejki z logo tego wydarzenia. W materiałach znajdują się również stałe elementy, czyli homilie dla dorosłych, młodzieży i dzieci na Niedzielę Misyjną, liturgie mszy św. oraz rozważania i czytanki różańcowe na każdy dzień Tygodnia Misyjnego.
Materiały zawierają także dodatek dla dzieci, statystykę Kościoła katolickiego na świecie oraz najnowsze dane dotyczące polskich misjonarzy. Do każdego egzemplarza dołączono foldery z papieskimi intencjami modlitewnymi na 2020 rok.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |