Jordania: turyści wracają do miejsca chrztu Jezusa
Po załamaniu, spowodowanym pandemią koronawirusa, turystyka w Jordanii zaczyna wracać do poziomu z 2019 roku. Od stycznia do sierpnia do kraju przyjechało 3,2 turystów i na kolejne miesiące jest już dużo rezerwacji, poinformował lokalne media minister turystyki Nayef al-Fayez 10 września.
Szczególną atrakcją jest antyczna Petra, ruiny stolicy królestwa nabatejskiego oraz chrześcijańskie miejsce chrztu Al-Maghtas na wschodnim brzegu Jordanu. Tam, w regionie starożytnej Betanii za Jordanem, w ostatnich latach powstało kilka kościołów, klasztorów i miejsc spotkań chrześcijan. W tym miejscu, jak mówi Biblia, Jezus przyjął chrzest od Jana Chrzciciela.
>>> Chrzest – sakrament czy rodzinny event?
Turystyka na Jordanem
Teraz miejsce chrztu nad rzeką Jordan ponownie odwiedzają chrześcijanie z wielu części świata, podkreślił rzecznik ministerstwa Ahmad al-Refair. Według jego informacji liczba odwiedzających, a także wskaźniki przychodów (2,8 mld USD) ponownie osiągnęły 85 procent poziomu z 2019 roku. Do wzrostu przyczyniło się również zezwolenie władz na lądowanie tanich linii lotniczych, choć nie wszystkie sektory branży turystycznej są tym zachwycone.
Od 2015 roku Al-Maghtas jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jego rozbudowę wspiera od lat dom królewski Jordanii. Król Abdullah II podarował religiom działki, na których w ostatnich latach powstały liczne kościoły. Ponadto obok tego historycznego miejsca różne wyznania mają do dyspozycji 35-hektarowy teren, na którym planuje się zbudować wioskę, która umożliwi noclegi przybywającym tu pielgrzymom. Przewiduje się również utworzenie gospodarstwa rolnego i ogrodu botanicznego, inspirowanego Biblią.
Rada doradcza
W październiku 2020 powołano międzynarodową i międzywyznaniową radę doradczą, która ma nadzorować rozwój tego miejsca. Jej członkami są m.in. Dalajlama XIV, chiński przedsiębiorca Jack Ma oraz nowozelandzki reżyser i aktor sir Peter Jackson.
Oprócz zabytków chrześcijańskich i naturalnego piękna Petry, główną atrakcją są dobrze zachowane ruiny Jerash (Dżarasz) miasta założonego w IV w. p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego, a rozbudowanego przez Rzymian ponoć największego obecnie miasta starożytnego na świecie. Inne miejsca przyciągające turystów to odwiedzane również w celach leczniczych Morze Martwe oraz Morze Czerwone na południu królestwa przy granicy z Arabią Saudyjską.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |