Fot. pexels.com

Kard. Jimeno w obronie tematyki Synodu dla Amazonii

Peruwiański kardynał Pedro Barreto Jimeno wystąpił w obronie tematyki zgromadzenia Synodu Biskupów dla Amazonii, krytykowanej przez niektórych hierarchów z innych części świata. Obrady synodalne odbędą się w dniach 6-27 października w Watykanie.

Metropolita Huancayo przypomniał, że dokument roboczy zgromadzenia (Instrumentum laboris) powstał w wyniku konsultacji z niemal 90 tys. osób w ciągu dwóch lat przygotowań do tego wydarzenia. Dokument uwydatnia „rzeczywistość, która domaga się naszej uwagi”. Podnosząc możliwość święcenia starszych żonatych mężczyzn na odludnych terenach, „w dużej mierze wyraża odczucia i pragnienia wielu przedstawicieli ludów Amazonii” – ocenił hierarcha.

Wiceprzewodniczący Panamazońskiej Sieci Kościelnej (REPAM) wskazał, że region ten i jego rdzenni mieszkańcy są „coraz bardziej niszczeni i zagrożeni” z powodu wydobywania minerałów, wylesiania czy zanieczyszczania wód. – Dla nas, członków Kościoła katolickiego w Amazonii, Synod może być ważnym znakiem wspierania sprawiedliwości i obrony godności najbardziej dotkniętych tym ludów – zaznaczył purpurat.

Wśród krytyków tematyki Synodu dla Amazonii są niemieccy kardynałowie Gerhard Müller i Walter Brandmüller. Ten pierwszy, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, uważa, że Instrumentum laboris wprowadza „wielkie zamieszanie”, szczególnie gdy rozważa możliwość święcenia żonatych mężczyzn i wprowadzenia oficjalnych posług kościelnych dla kobiet. Z kolei drugi, były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, nazwał wręcz synodalną agendę „sprzeczną z wiążącym nauczaniem Kościoła w kluczowych punktach”.

Natomiast bp Athanasius Schneider z Kazachstanu podkreślił, że obowiązkiem papieża jest utrzymać „apostolskie dziedzictwo kapłańskiego celibatu”. Jego zdaniem większy nacisk położony na pobożność eucharystyczną mógłby zasiać ziarna amazońskich powołań kapłańskich. Skrytykował też podkreślanie w dokumencie roboczym działań Kościoła na rzecz społecznej i ekologicznej sprawiedliwości.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze