Fot. PAP/EPA/GAILAN HAJI

Kard. M. Ayuso Guixot: papież w Iraku dodał odwagi i przywrócił nadzieję

Po podróży Franciszka do Iraku świat nie będzie już wspominał tego kraju wyłącznie przez pryzmat zniszczeń i cierpień jego mieszkańców – jest przekonany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot. W rozmowie z włoskim dziennikiem „La Stampa” ocenił on niedawny pobyt papieża w Iraku oraz owoce tego wydarzenia przede wszystkim z punktu widzenia stosunków międzyreligijnych, szczególnie z islamem szyickim.

Hiszpański purpurat podkreślił zwłaszcza wielkie znaczenie „historycznego spotkania” Ojca Świętego z imamem Alim al-Sistanim. Zwrócił też uwagę na „szczególny posmak” tej wizyty ze względu na trudną sytuację, w jakiej ten bliskowschodni kraj arabski „wyszedł naprzeciw inicjatywie Ojca Świętego”. Jest to ziemia ciągle jeszcze niespokojna i która musi nadal odbudowywać się po dziesięcioleciach naznaczonych wojnami, przemocą i zniszczeniami – zauważył rozmówca włoskiej gazety.

>>> Franciszek: nie bójmy się, aby Jezus wprowadził nas w zbawienny kryzys dla naszego uzdrowienia

Przypomniał wysiłki Stolicy Apostolskiej, aby nie dopuścić tam do wojny w latach dziewięćdziesiątych i na początku naszego stulecia oraz „głębokie pragnienie św. Jana Pawła II udania się z pielgrzymką do Ur Chaldejskiego z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000”. Do tego wszystkiego doszła troska obecnego papieża o miejscowych mieszkańców i jego chęć spotkania się z nimi.

Kardynał zaznaczył, że celem tej wizyty była nie tyle obrona tamtejszych chrześcijan, ile raczej dodanie im odwagi, „aby – nawet jeśli są mniejszością – nie czuli się zmarginalizowani, ale prawdziwie byli częścią Kościoła powszechnego, nie zepchniętą na margines mniejszością, walczącą o przetrwanie lub zmuszoną do ucieczką, ale czynnymi obywatelami, mającymi prawo i obowiązek przyczyniania się do rozwoju społeczeństwa”.

>>> Michał Kłosowski: pielgrzymka papieża do Iraku już owocuje [ROZMOWA]

Przewodniczący Papieskiej Rady zaznaczył ponadto, że Irak jako kraj arabski, „bogaty z etnicznego, religijnego, kulturalnego i językowego punktu widzenia, stanowi mozaikę, której należy troskliwie strzec”. W tym znaczeniu cała podróż Franciszka była przesłaniem na rzecz dialogu międzyreligijnego i wspierania go – dodał hierarcha watykański.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze