Kolędnicy misyjni pomogą dzieciom w Papui-Nowej Gwinei
Pieniądze z tegorocznej zbiórki prowadzonej przez kolędników misyjnych zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom w Papui-Nowej Gwinei – poinformowały Papieskie Działa Misyjne w Polsce. W 2021 r. dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w Polsce zebrały ponad 1,65 mln zł. Pieniądze przekazano na 60 projektów w 11 państwach.
Przygotowania do akcji rozpoczęły się w wielu szkołach i parafiach wraz z początkiem adwentu. Uroczyste posłanie kolędników misyjnych odbędzie się 26 grudnia, a większość grup zakończy kolędowanie 6 stycznia w święto patronalne Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
Akcja ma przede wszystkim wymiar ewangelizacyjny. Kolędnicy nie tylko przypominają odwiedzanym mieszkańcom o narodzeniu Jezusa Chrystusa, ale także uwrażliwiają ich na potrzeby dzieci na całym świecie.
>>> Prof. Leon Nieścior OMI: Z pielgrzymką do Betlejem pierwszych wieków chrześcijaństwa
Projekt ma także charakter formacyjny i wychowawczy. Dzieci poznają kraj, na rzecz którego kolędują, jego kulturę, geografię, zwyczaje i sytuację swoich rówieśników. Uczą się także zauważać potrzeby innych, ofiarować w intencji misji swój czas, siły i talenty. W tym roku kolędnicy misyjni pomogą dzieciom w Papui-Nowej Gwinei.
Wieloletni misjonarz posługujący w tym kraju, werbista biskup Walenty Gryk zaznaczył, że „surowe warunki życia, wojny plemienne, brak lekarstw, środków higienicznych, elektryczności i bieżącej wody sprawiają, że dzieci, młodzi i całe rodzinny codziennie zmagają się w Papui-Nowej Gwinei z twardą rzeczywistością głodu, przemocy fizycznej i seksualnej czy oddawania najmłodszych dalszej rodzinie lub klanowi. „Dzieci często muszą pracować” – dodał duchowny.
Ks. Mirosław Puchacz zwrócił uwagę, że w Papui-Nowej Gwinei poziom nauczania w szkołach jest bardzo niski. Przyznał, że placówki nie są dostatecznie wyposażone – nie ma ławek, brakuje podręczników w bibliotekach. „Brakuje także w kraju oddanej kadry nauczycielskiej” – dodał. – Mimo takiej sytuacji „każdego roku w kraju przybywa nowych ochrzczonych” – zwrócił uwagę dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Maciej Będziński. Zaznaczył. że w Papui-Nowej Gwinei pracuje najwięcej polskich misjonarzy w całej Oceanii, w tym czterech z nich zostało mianowanych przez papieża miejscowymi biskupami”.
W 2021 r. wraz z innymi ofiarami dzieci z PDMD w Polsce zebrały 1 mln 650 tys. 473,26 zł. Pieniądze za pośrednictwem Dykasterii ds. Ewangelizacji zostały przekazano na realizację 60 różnych projektów proedukacyjnych i prozdrowotnych dla dzieci do 14. roku życia w 11 państwach: w Libii, Madagaskarze, Maroku, Nigerii, Rwandzie, Tanzanii, Indiach, Kazachstanie, Kirgistanie, Tadżykistanie czy w Uzbekistanie.
>>> Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy w grudniu? [ROZMOWA]
Zwyczaj kolędowania misyjnego narodził się w Austrii i w Niemczech, gdzie kolęduje się z okazji uroczystości Trzech Króli. W Polsce pierwsze grupy takich kolędników pojawiły się w 1993 r. Obecnie działają w 41 diecezjach w całej Polsce i jest ich około 40 tys. Z roku na rok wzrasta liczba kolędujących i zebranych pieniędzy.
Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci jest jedną z czterech inicjatyw należących do Papieskich Dzieł Misyjnych (obok Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła i Papieskiej Unii Misyjnej). Powstało we Francji w 1943 r. Obecnie istnieje w ponad 120 krajach świata i od 173 lat wspiera małych mieszkańców krajów misyjnych. W Polsce po raz pierwszy Kolędnicy Misyjni wyruszyli w 1993 r. z inicjatywy Papieskich Dzieł Misyjnych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |