Kolumbia zalana światłem
W Polsce okres świąteczny zaczyna się mniej więcej 6 grudnia, we wspomnienie św. Mikołaja. Dzieci czekają niecierpliwie aż wstaną, by zobaczyć, jakie prezenty trafiły do butów wyczyszczonych poprzedniego wieczoru. W Kolumbii początkiem jest Dzień Świeczek obchodzony rodzinnie z 7 na 8 grudnia.
Wszystko zaczęło się 8 grudnia 1854 r. w Rzymie, kiedy to papież Pius IX wydał bullę Ineffabilis Deus, w której ogłosił Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Oznacza to, że potwierdził on oficjalnym dokumentem to, co mówili apostołowie w swoich Ewangeliach: że Maryja została zachowana od grzechu pierworodnego i że jest pełna łaski, ponieważ została wybrana, by być matką Boga. Tego samego dnia wierni zapełnili ulice Rzymu świeczkami i lampionami, wyrażając w ten sposób radość i popierając wydany dokument i jego treść.
Taki sposób świętowania tego dnia rozpowszechnił się poza Rzymem i dotarł na cały świat. Nie we wszystkich krajach robi się to w ten sposób, ale nadal dzień ten upamiętnia się świecami. Kolumbijczycy zachowali tę tradycję w pierwotnej formie. W nocy z 7 na 8 grudnia światło lampionów i świec oświetla chodniki i ganki wszystkich domów.
Znaczenie świeczek
Świece mają znaczenie religijne. Dają światło, które dla wierzących jest znakiem czystości, wszystkiego, co jest dobre i piękne – tak jak Maryja. Światłem ozdabiamy Ją, dziękujemy Jej za zaakceptowanie Bożej woli i wskazujemy Jej drogę do naszych domów. Świeczki oznaczają też wiarę. Płomienie powinny pokazać nam drogę do dobra i przemienić nasze życie, by prowadziło ku pełni szczęścia. Dziękujemy nimi Bogu za wszystko, co od Niego otrzymaliśmy. W sposób symboliczny wychodzimy z ciemności, by wejść w światło, w prawdę i w życie wieczne.
Co region to tradycja
Kolumbia jest bardzo zróżnicowanym krajem, i to nie tylko w kwestii sposobu obchodzenia Dnia Świeczek. Jednak wspólne dla wszystkich miast, miasteczek i wsi jest traktowanie tego dnia jako święta rodzinnego. Spędza się wtedy czas z najbliższymi. Dzieci z rodzicami dekorują chodniki i ganki swoich domów zwykłymi świeczkami lub lampionami w formie piramidy. Ich ścianki pokrywa się kolorowym papierem lub bożonarodzeniowymi motywami, na przykład narysowanymi przez dziecko. W środku umieszcza się świeczkę, która oświetla całość. Inną znaną formą są lampy zrobione z butelek i w kształcie kwiatów, do których wkłada się świeczki. Na wsi, gdzie jest dużo przestrzeni, pali się pochodnie i wielkie ogniska.
Różnice widać w szczegółach. Na przykład w stolicy kraju, Bogocie, noc spędza się na proponowanych Kolumbijczykom rozrywkach. Otwarte są wtedy muzea, sklepy i centra handlowe, które organizują pokazy sztucznych ogni. Na najwyższym budynku metropolii, la Torre Colpatria, zorganizowany jest pokaz świateł. Jest on zawsze początkiem świętowania dla całego kraju. Mieszkańcy wieszają swoje lampiony w drzwiach i oknach. W mieście salsy, Cali, buduje się ołtarze dla Maryi, a lampiony wiszą zazwyczaj na drzewach. Z kolei w Medellín, dawnym narkotykowymo centrum kraju, odbywa się Pochód Mitów i Legend. Znane z muzyki karaibskie wybrzeże właśnie tak świętuje – bawiąc się do specjalnie ułożonych na tę okazję tradycyjnych utworów. Nad Oceanem Spokojnym z kolei zwyczajem jest ozdabianie świecami małych statków i czółen, które następnie są wypuszczane w morze. Czasami płyną nimi muzykanci, przygrywając tradycyjne melodie charakterystyczne dla tego regionu. Na południu kraju zapala się po jednej świecy na każdego członka rodziny i dziękuje za całe dobro, które w życiu tych osób się wydarzyło. Upamiętnia się też nimi członków rodziny, którzy odeszli.
Widok ustawionych obok siebie świeczek jest unikalny i zaprasza do refleksji nad maryjną tajemnicą nieskalanej czystości.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |