Korea Południowa: Kościół wspiera zniesienie kary śmierci

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kościół w Korei Południowej wspiera zniesienie kary śmierci. – Od lat nie ma egzekucji w Korei. Kościół katolicki, który zawsze wyrażał sprzeciw wobec kary śmierci, sprzyja inicjatywie parlamentarzystów, nie tylko chrześcijan, którzy zebrali podpisy pod wnioskiem o usunięcie kary głównej z koreańskiego prawodawstwa – powiedział agencji Fides kard. Andrew Yeom Soo-jung.

Arcybiskup Seulu przyznał, że są wśród Koreańczyków osoby nadal wspierające karę śmierci. Istnieje obawa, że jej eliminacja może zachęcać do zbrodni. Podkreślił jednocześnie, że wspólnota katolicka daje świadectwo i zachęca do szacunku dla życia i do „logiki przebaczenia”, towarzysząc rodzinom ofiar. 

Eliminacji kary śmierci sprzyja także prezydent Moon Jae-in, który jest katolikiem. Szef biura politycznego NHCR Shim Sang-don zapowiedział, że na przypadające w br. 70-lecie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka szef państwa może na razie ogłosić moratorium na wykonywanie kary głównej. Byłby to krok w kierunku całkowitego jej zniesienia.

W Korei Południowej od grudnia 1997 r. nie wykonano ani jednego wyroku śmierci. Amnesty International uważa państwa, w których do tego nie doszło od ponad 10 lat za „faktycznych abolicjonistów”. NHCR zaleciła parlamentowi zniesienie kary śmierci już w 2005 r. Cztery lata później wnioskowała o to do Trybunału Konstytucyjnego. Obecnie sama zaproponowała projekt ustawy abolicyjnej,w której przedstawia również alternatywy dla kary głównej.

Na wykonanie wyroku śmierci czeka w Korei Południowej 61 więźniów.

Korea Południowa: Kościół wspiera zniesienie kary śmierci
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze