Zdjęcie: Nigeria

Masakra w Nigerii, liczby przerażają

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Co najmniej 86 osób zostało zabitych, a 50 rannych w sobotnim ataku pasterzy Fulani na osady farmerskie w stanie Plateau w środkowej Nigerii – podaje policja. Według miejscowych świadków liczba zabitych sięga nawet 120.

Atak miał miejsce w kilku wioskach jednocześnie. Spalono kilkadziesiąt domów i kilka pojazdów. Tragiczne wydarzenia trwały około 6 godzin, najwyraźniej przy braku reakcji odpowiednich służb. Dopiero po wydarzeniach w wielu miejscowościach władze zarządziły godzinę policyjną od zachodu do wschodu słońca. (na zdjęciu do artykułu – Kościół św. Teresy w Madalla po wybuchu bomby, fot: PAP/EPA)

Zabili za kradzież bydła?
Większość z zabitych to chrześcijanie, nie wszyscy jednak doszukują się w tej zbrodni motywów religijnych. Walki o ziemie i krowy pomiędzy chrześcijańskimi farmerami a koczowniczym muzułmańskim ludem Fulani trwają od dłuższego czasu. Prezes przychylnej pasterzom organizacji rolniczej utrzymuje, że atak był odwetem za kradzież 300 sztuk bydła w ostatnich tygodniach.

Brutalniejsi od Boko Haram
Według biskupa Makurdi Wilfreda Chikpa Anagbe, Fulani realizują z góry zamierzony program islamizacji wszystkich obszarów z większością chrześcijańską w centralnej Nigerii. Lokalne media podają, że zbierają oni dużo bardziej krwawe żniwo niż ataki Boko Haram w północno-wschodniej części kraju. Według raportów tylko od 2010 do 2013 roku i jedynie w stanie Plateau, Fulani zamordowali ponad 500 chrześcijan, zrównując z ziemią całe wioski. Nigeria już od dłuższego czasu zmaga się z przemocą (na tle etnicznym, religijnym). Pisaliśmy już o tym na naszym portalu. O zabitych, rannych, ich rodzinach pamiętajmy w modlitwach! Módlmy się o pokój dla Nigerii!

Masakra w Nigerii, liczby przerażają
2.4 (40%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze