Fot. EPA/RUNGROJ YONGRIT

Koreańscy biskupi: krzyk siostry Ann Rose Nu Wawng głośno dzwoni w naszych uszach [OŚWIADCZENIE]

Jak pisze Ks. Thomas Aquinas KIM Joon Chul sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Korei, biskupi koreańscy wydali oświadczenie w związku z obecnym kryzysem w Birmie.

Poniżej pełna treść oświadczenia.

Oświadczenie biskupów koreańskich w sprawie obecnego kryzysu w Birmie

Łącząc się w lamencie i bólu z braćmi i siostrami cierpiącymi na kryzys w Birmie H. E. Charles Maung kardynał Bo, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich w Birmie w swoim przesłaniu po brutalnej rozprawie z demonstrantami zaapelował w odniesieniu do niedawnej bolesnej sytuacji w Birmie: „Pokój jest możliwy. Pokój to jedyna droga. Demokracja jest jedynym światłem na tej ścieżce ”.

>>> Birma: wojsko strzela do młodych chrześcijan

Kościół katolicki w Korei wyraża najgłębsze zaniepokojenie wybuchem przemocy i wynikającym z niej rozlewem krwi w naszym sąsiednim kraju, Birmie. Tylko dlatego że ludzie podnieśli głos, aby wzywać do wolności, demokracji i pokoju, dziś krwawią i upadają na ulice. Godne życie, którego nikt nie może pozbawić jest stratowane. Siostra Ann Rose Nu Tawng uklękła na ziemi przed uzbrojonymi policjantami i krzyknęła; „Zastrzelcie mnie”. Ten krzyk głośno dzwoni w naszych uszach. Należy natychmiast zaprzestać masowej przemocy w miejscach protestów. Każda przemoc „zostawia nasz świat w gorszym stanie niż był wcześniej” (Fratelli Tutti, 261).

EPA/LYNN BO BO

Korea również przeżywała bolesny i cierpiący okres w przeszłości, tak jak ma to teraz miejsce w Birmie. My, wszyscy ludzie, nauczyliśmy się z historii, że apele i solidarność normalnych i niewinnych ludzi mogą otworzyć drzwi do nowego świata. Trudno zawrócić z drogi do obrony nie tylko życia i pokoju, lecz także wolności i sprawiedliwości, ponieważ jest to prawy bieg historii. Kiedy dokładamy wszelkich starań, aby uratować drogę do pokoju, poszanowanie godności ludzkiej i dobra wspólnego powinno znajdować się w centrum tego przedsięwzięcia (Tamże, 232). W tym szczególnym okresie Wielkiego Postu Kościół katolicki w Korei, aby głęboko medytować tajemnicę Krzyża i Zmartwychwstania, dzieląc nieopisany lament i ból, wyraża braterską solidarność z braćmi i siostrami z Birmy, którzy kroczą drogą Krzyża.

>>> Birma: kolejne tygodnie protestów. I kolejne zakonnice, które powstrzymują żołnierzy [ZDJĘCIE]

Gorąco modlimy się, aby wspólnota narodowa oparta na demokracji, za którą tęsknią wszyscy mieszkańcy Birmy, mogła zostać utworzona najwcześniej w drodze otwarte dialogu.

>>> Birmańczycy pamiętają o „Powstaniu 8888” [ZDJĘCIA]

Błogosławiona Matko Maryjo, Królowo Pokoju, módl się za nami!

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze